петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Црногорске власти не би Србина за директора?
Хроника

Дојче веле: Црногорске власти не би Србина за директора?

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 26. септембар 2009.

Ученици цетињске Гимназије од почетка школске године штрајкују због одлуке Министарства просвете да поништи реизбор Миомира Ђуришића за директора. Подршку им пружају родитељи, али и већи део Цетињана.

Ђуришић који се изјашњава као Србин, због четворогодишњег рада на месту директора, има недвојбену подршку у традиционално про-црногорско орјентисаном Цетињу. Током претходних дана чуле су се разне оцјене - да је Ђуришић неподобан због својих националних ставова, да његовог противкандидата “гура” владајућа Социјалдемократска партија, до тога да лично не одговара некоме у Министарству. Ово је први пут да ученици „изражавају бунт“ у новијој црногорској историји.

Цетињски гимназијалци држе јавне часове на којима читају одломке из Волтерових, Хегелових дјела, причају о демократији, владавини права, изборном законодавству. Истрајни су у томе да за директора хоће Миомира Ђуришића, и како кажу док он поново не буде изабран на ту функцију неће се вратити у школске клупе. Током скоро мјесечног протеста чуло се да је Ђуришић неподобан за Министарство јер га виђају са Митрполитом Амфилохијем, али и тврдње да су дјеца политички злоупотребљена. Ученица Марија Мартиновић за Дојче Веле одбацује такве тврдње али и додаје да је политика министарства ушла у школу.

“Политика је ушла у школу иако то министар и инспектори демантују. Јер, да није ово се не би десило. Ми само желимо школу без политике.“

Иако Министарство такве тврдње демантује, јасно је да на мјестима директора образовних институција бирају само лојални кадрови. Ових дана медији су објавили свједочења професора о спорним начинима избора директора и у неким другим образовним институцијама по Црној Гори.

Подршка цетињским гимназијалцима стиже са разних страна, од њихових колега из других градова, невладиних организација, угледних појединаца. Професорка Економског факултета у Подгорици Мирјана Куљак каже да је протест  гимназијалаца, као облик грађанске непослушности велики корак за Црну Гору.

“Грађанска непослушност је једини начин да институције система профункционишу. Овде се ради о образовним  институцијама, али је то повезано са институцијама власти и  политике које су у рукама само неколицине људе и зато не могу да функционишу. Мени је јако драго да се непослушност појавила, да се појавила нека искра која може да служи и осталим грађанима и институцијама у Црној Гори”.

Министарство просвете је ученицима и професорима одговорило тако што је послало инспекцију – како би  покушала да непослушне професоре уцијени.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер