петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Аргентина није решила спор око дуговања хеџ фондовима, могуће тешке последице
Хроника

Дојче веле: Аргентина није решила спор око дуговања хеџ фондовима, могуће тешке последице

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 31. јул 2014.

Пропали су преговори Аргентине и два америчка инвестициона фонда око резања дугова. Земља је по други пут у 13 година постала платежно неспособна. Банкрот званично није проглашен, али ће последице бити несагледиве.

Упркос разговорима који су трајали сатима, аргентински министар привреде Аксел Кицилоф није постигао договор са америчким инвестиционим фондовима. Пропао је и план приватних банака у циљу спречавања банкрота. Банке су се, како прича један од учесника преговора који је желео да остане анониман, најпре изјасниле спремним да преузму дугове Аргентине.

„Последице државног стечаја још нису сагледиве, али јасно је да оне неће бити позитивне“, рекао је пред судом посредник у преговорима Даниел Полак. „Банкрот није само проблем техничке природе, већ је итекако болан процес. А жртве банкрота су грађани“, рекао је Полак.

Одлагање

Влада у Буенос Аиресу је до сада одбијала да хеџ-фондовима исплати 1,33 милијарде долара како је пресудио један њујоршки суд. Ови фондови, које је Аргентина назвала лешинарским, одбили су да отпишу велики део дуга Аргентини и отишли пред суд. Тамо је одлучено да земља мора да плати целу суму заједно са каматама.

Аргентина би могла да плати 1,33 милијарде, али би у том случају и сви остали повериоци који су опростили огроман део дуга – а таквих је чак 97 одсто – тражили комплетну суму. Толике милијарде Аргентина нема. У овом тренутку делује да је банкрот једина опција.

Буенос Аирес игра на карту времена: Уколико Аргентини успе да одгоди стечајни процес, преговоре би могла да настави наредне године. Онда се повериоци, који су прихватили опрост дуга, не би могли позивати на клаузулу која им даје бољу позицију. Регулатива истиче крајем децембра.

Други банкрот

Ова јужноамеричка држава је 2002. већ једном банкротирала, што је била последица привредне кризе. Овај пут се не очекује да ће доћи до потреса на међународним финансијским тржиштима. Аргентина је увелико одсечена од страних тржишта капитала и на тржишту обвезница нема велику улогу. Ни на унутрашњополитичком плану Аргентина није тако нестабилна као 2002. године, без обзира што ће банкрот повећати галопирајућу инфлацију и даље обезвредити пезос.

Још током преговора је агенција за рејтинг Стандард ен Пурс снизила бонитет Аргентине и оценила ову земљу делимично неликвидном. Под тим се подразумева да дужник није у стању да у року плати позајмицу, рату кредита или другу врсту дуговања али да наставља да испуњава друге обавезе. Све у свему изгледи за Аргентину су веома негативни.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер