петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Добрило Дедеић: И Срби и Црногорци у Црној Гори више воле Владимира Путина него Мила Ђукановића
Хроника

Добрило Дедеић: И Срби и Црногорци у Црној Гори више воле Владимира Путина него Мила Ђукановића

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. септембар 2014.

Подгорица -- И Срби и Црногорци у Црној Гори више воле руског председника Владимира Путина него црногорског премијера Мила Ђукановића, каже Добрило Дедеић.

У владајућој Демократској партији социјалиста свесни су тога, додао је председник Српске листе Добрило Дедеић.

Дедић је казао и да државни врх Црне Горе мора најозбиљније да схвати поруку министра спољних послова Русије Сергеја Лаврова који је саопштио да је улазак у НАТО провокација Русије.

СЛ је позвала заговорнике атлантских интеграција да отворе друштвени дијалог са присталицама концепта војне неутралности и са онима који се залажу за савез са Русијом.

Дедеић сматра да коначна одлука о војно-блоковском статусу Црне Горе мора бити рационална и плод јасног одговора на питање који степен и којих интеграција гарантује мир и безбедност, објавио је подгорички портал ЦдМ.

"Порука коју је послао Сергеј Лавров потврђује да Руска федерација неће скрштених руку посматрати плишану НАТО окупацију региона, конкретно Црне Горе, у којој руски капитал чини више од пет одсто БДП-а. Такав став је, свиђало се то некоме или не, логичан", истакао је.

Према његовим речима, пожељно је да у ДПС-у повуку разумне потезе који су сагласни друштвеној и политичкој реалности "уместо што заоштравају поделе и апсолутну већину становништва која гаји русофилска осећања сукобљавају са интересним структурама које су изгласале независност уз подршку Насера Кељмендија (косовски Албанац из криминогене структуре)".

Иначе је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров казао за "Дневни аваз" да се у Москви доживљава као "погрешна политика и провокација Северноатлантског војног савеза" могућност даљег приближавања региона западног Балкана, односно пријема Црне Горе, Македоније и посебно Босне и Херцеговине у пуно чланство у НАТО савез.

"Што се тиче проширења НАТО, према мом виђењу, то је грешка, чак провокација у одређеном смислу. То је, на неки начин, неодговорна политика која поткопава опредељење да се гради систем једнаке и подељене безбедности у Европи. Једнаке за све, без обзира да ли је нека земља чланица овог или оног блока, или не", казао је Лавров.

Он је указао да су се, после престанка постојања Варшавског пакта, "појавили неки радикални гласови у Европи који су сугерисали да треба, ако не размонтирати НАТО, онда бар променити одговорност за колективну безбедност Европе у ОСЦЕ-у ".

Да се то размонтирање или преоријентација догодила, тада би ситуација била потпуно другација, додао је Лавров.

Структура би била комплетно другачија, јер би сви били једнаки партнери легално обавезујућег аранжмана, који би се бавио безбедношћу. Али, изабрана је другачија стаза и игонирисана су обећања да ће проширење НАТО бити лимитирано или да инфраструктура неће бити распоређена на територију земаља, нових чланица, објаснио је.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер