петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Добит банака у Србији већа за 44 посто него прошле године
Хроника

Добит банака у Србији већа за 44 посто него прошле године

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. април 2009.

Банке у Србији су у 2008. години имале добит од 32,3 милијарде динара, што је за 44,5 одсто више него претходне године, објавила је у среду Народна банка Србије. На основу података из финансијских извештаја за 2008. годину, банке су оствариле укупне приходе од 415,8 милијарди динара и расходе од 380,9 милијарди динара, који су у односу на претходну годину већи за 53,5 одсто, односно 53,9 одсто.

Банкарски сектор, као главни носилац развоја финансијског система Србије, снажно је био изложен светској финансијској кризи проузрокованој крахом тржишта хипотекарних кредита, нарочито у другој половини 2008. године, наведено је у саопштењу НБС о резултатима пословањабанака.

Међутим, захваљујући рестриктивној монетарној политици НБС банкарски сектор је успео да апсорбује екстерне шокове и очува стабилност. У 2008. години у Србији су пословале 34 банке. Настављен је тренд укрупњавања банкарског сектора, као и тренд профитабилног пословања, који се огледа пре свега у повећању билансне активе и капитала с једне стране, и расту прихода и позитивном нето финансијском резултату с друге стране, наводи се у саопштењу. У банкарском сектору у 2008. години било је запослено 31.435 радника, што је за 7,3 одсто или 2.150 радника више у односу на претходну годину.

На крају прошле године, 38 банака се налазило у поступку стечаја и ликвидације, док је финансијске извештаје НБС доставило 35 банака, од којих је једна банка доставила празан извештај. У тим банкама је било запослено 400 радника, што је 12,9 одсто мање него претходне године. Банке у стечају и ликвидацији оствариле су укупне приходе од 22,8 милијарди динара и расходе у износу од 61,1 милијарди динара, што значи да су имале негативан нето финансијски резултат од 38,4 милијарди динара. Највећи број тих банака - 25, исказао је губитак од 42,4 милијарде динара, шест је пословало позитивно, а преостале три нису исказале финансијски резултат.

(Бета, Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер