петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дневник: ЕУ против споразума Словеније и "Гаспрома"
Хроника

Дневник: ЕУ против споразума Словеније и "Гаспрома"

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 10. октобар 2009.

Уколико Словенија потпише споразум о изградњи Јужног тока са руским "Гаспромом" прекршиће правила Трећег енергетског пакета Европске уније, пише љубљански "Дневник".

Спорно је то што би словеначки "Геоплин" био, заједно са руским "Гаспромом", сувласник над предузећем које би управљало и било власник крака Јужног тока који би пролазио кроз Словенију.

Такав вид сарадње и власништва, како пише "Дневник", у супротности је са правилима ЕУ.

Трећи енергетски пакет ЕУ забрањује да инфраструктура за гас буде у власништву предузећа која тргују тим енергентом, што је један прекршај Словеније. Други је што тај пакет забрањује власништво компанијама из "трећих држава" над гасоводима у чланицама ЕУ.

Словеначки министар економије Матеј Лаховник није желео да за "Дневник" коментарише информације да је Брисел упутио "јасне сигнале" Љубљани да не потписује уговор с Русијом и "Гаспромом".

Словенија се, међутим, опире таквом ставу Уније, а председник Данило Тирк је у четвртак изјавио да "Словенија не сме да има комплексе мале државе при изградњи заједничке енергетске визије будуће Европе".

"Не смемо да допустимо да нас обиђу енергетски токови и морамо да учинимо све да гасовод Јужни ток иде и преко словеначке територије. При томе се не смемо бојати бирократских сметњи, а неке од тих сметњи поставља и Европска унија", рекао је Тирк.

Бриселу, између осталог, смета недовољна гаранција Словеније да ће тој траси гасовода моћи да приступе и "Гаспромови" конкуренти. Једино се Словенији оспорава уговор са Русијом, док су Бугарска, Мађарска и Грчка поштеђене, пошто су готово истоветне уговоре са "Гаспромом" потписале пре усвајања Трећег пакета.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер