петак, 26. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дмитриј Рогозин: НАТО тражи ново страшило
Хроника

Дмитриј Рогозин: НАТО тражи ново страшило

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 11. мај 2009.

РУСИЈА је захвална државама, међу којима је и Србија, које су разумеле нашу позицију и одустале од учешћа у маневрима НАТО у Грузији. Искрено говорећи, ми смо и очекивали такав поступак од Срба, народа са којим нас веже дуго пријатељство и везе. Знали смо да Срби неће учествовати у тој авантури у Грузији. Жао нам је што су организатори маневара са толиком упорношћу желели да се они ипак одрже у Грузији, где је сложена унутрашњополитичка ситуација. Подсетимо и да се лани ратовало у Јужној Осетији - каже у разговору за "Новости" Дмитриј Олегович Рогозин, представник Русије при НАТО.

* Није мало оних који сматрају да би број земаља апстинената био и већи, али се неке, посебно мање, плаше "освете Америке". И премијер Милорад Додик је изјавио да не подржава одлазак снага БиХ на маневре у Грузији?

- Драго ми је да су Срби из Босне такође против одржавања маневара у Грузији. Није било никаквог разлога да се маневри не одложе. Уверен сам да и босански Срби одлично знају какви су осећаји Руса према њима. Ми сасвим добро разумемо ситуацију у којој се налазе мање земље и под каквим све притисцима могу да буду при доношењу одлука. Маневри у Грузији нису само војничка вежба, већ имају и политичку поруку. Нису случајне изјаве неких америчких руководилаца који кажу да одржавањем маневара желе да покажу како су за територијалну целовитост Грузије.

* Премијер Путин је не тако давно говорио да је Буш "добар момак", али да му је тешко радити са онима који на стари начин мисле. Мењају се председници, али НАТО и даље ради по старом?

- Одређеним структурама у НАТО очито су стално потребна страшила. Раније је то био СССР, сада им је потребно ново страшило, а то је, по њима - Русија. Али ми не желимо да прекидамо сарадњу, баш зато што не бисмо хтели да Русија буде изолована.

* Многи западни политичари истичу да је главна улога НАТО борба против тероризма.

- Прича о томе да је главни задатак НАТО борба против тероризма је неуверљива и није тачна. Како се са терористима може борити тенковима и носачима авиона? Планови постојања и развоја НАТО искључиво су у интересу војноиндустријског комплекса. Против тероризма, као великог зла, треба се борити на други начин. Морају се удружити земље и створити алијансу специјалних, полицијских служби како би добили тачне и правовремене информације о онима који организују терористичке акције, као и о онима који их финансирају. Тек на трећем месту су они који изводе окрутне акције у којима гину људи. Кад се то зна, онда је јасно да се никаквим носачима авиона и тенковима не могу хватати терористи, или спречити експлозије. То добро знају и руководиоци НАТО, као и војноиндустријски лоби који на наоружању зарађује веома много.    

- На учестала понављања Михаила Сакашвилија да у Грузији иза сваке акције опозиције стоје руске тајне службе, амбасадори земаља чланица НАТО, са којима се срећем у Бриселу, сада се само насмеју. Било шта да му се догоди он одмах оптужи Русију. Свима је јасно да је он изгубио сваку меру за реалност - каже Рогозин.

* Шта стоји иза протеривања двојице руских представника акредитованих у НАТО и двоје Канађана из Москве?

- Шпијунски скандал је плод активности оних којима смета побољшање односа са Русијом. Знам да постоје снаге којима се не свиђа ни то што нови председник Обама хоће побољшање односа са Москвом. Мора се знати да у НАТО постоје различити ставови - у тој војној организацији све државе не мисле исто. Зато не желимо да прекидамо сарадњу. У Бриселу одлично знају да двојица руских дипломата која су отерана нису никакви шпијуни. У Америци се сада ствара нови спољнополитички тим, али и даље ради и део старе екипе. Занимљиво је да је руководилац службе безбедности у НАТО Американац који се презива Иванов, дакле потомак руских емиграната. Према првим информацијама из САД, видимо да је наш министар спољних послова имао успешне разговоре са председником Обамом и државном секретарком Клинтон, па се надам да ће се садашњи проблеми превазићи.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер