петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дмитриј Медведев: Без учешћа Русије у војним акцијама на северу Африке
Хроника

Дмитриј Медведев: Без учешћа Русије у војним акцијама на северу Африке

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 06. април 2011.

Русија неће учествовати у војним операцијима за решавање стања у северној Африци, али ће притом испуњавати раније усвојене одлуке Савета безбедности УН, изјавио је руски председник Дмитриј Медведев на сусрету са унапређеним официрима.

Како је пренела агенција Итар-Тас, Медведев је указао да у савременом свету војни фактор не губи на значају. „Оружани конфликти, на жалост, у последње време захватају не само одређене земље већ и делове читавих континената, читаве регионе. Последњи пример је појава тзв. линије нестабилности у северној Африци и на Блиском истоку”, рекао је руски председник.

Медведев је рекао да је став Москве одговоран. „Испуњавамо оне међународне обавезе које смо преузели на себе у оквиру решења СБ УН”, рекао је председник Русије, истичући да „читав низ конфликата треба да се решава мирним путем, без учешћа војних формација и на основу међународног посредништва”.

Руска државна агенција пренела је из Москве и позив шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова упућен Арапској лиги да јасније формулише свој однос према ономе што се дешава у Либији и активније се укључи у процес решавања проблема политичким путем.

Подсећајући да је управо Лига инспирисала усвајање Резолуције 1.973 СБ УН о Либији, Лавров је рекао да Русија очекује и већу политичку активност у либијском питању и од Афричке уније.

Лавров је, такође, рекао да ће СБ УН редовно разматрати тему Либије и да је то дужан да чини „независно какви се позиви чују из Бенгазија или Триполија”. „Усвојивши Резолуцију 1.973 утврдио је одговарајући мандат који сада користе земље НАТО-а и неколико других земаља. О томе како се тај мандат испуњава, те земље треба да полажу рачуне пред СБ УН на његовим заседањима”, рекао је шеф руске дипломатије.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер