субота, 11. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Посланичка питања Ђорђа Вукадиновића: Зашто је одбијен предлог да се о Трепчи расправља у СБ УН; Власт да се изјасни да ли је Дикић терориста или плаћеник који је послужио Ђукановићу за драму о "државном удару"
Хроника

Посланичка питања Ђорђа Вукадиновића: Зашто је одбијен предлог да се о Трепчи расправља у СБ УН; Власт да се изјасни да ли је Дикић терориста или плаћеник који је послужио Ђукановићу за драму о "државном удару"

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 18. октобар 2016.

 БЕОГРАД - Седница Скупштине Србије настављена је данас, а посланици почетак рада користе да поставе питања и траже обавештења од представника власти.

Власт у Србији да се изјасни да ли је Дикић терориста или плаћеник који је послужио Ђукановићу да у изборном дану направи драму о "државном удару"

Посланици су имали бројна питања од Трепче, Дикића, убијеног вође навијача, Тимченка, до председничких избора.

Посланик Ђорђе Вукадиновић питао је чланове владе на седници скупштине каква сазнања имају о учешћу пензионисаног генерала српске жандармерије Братислава Дикића на црногорским изборима, зашто није испоштован захтев директора Канцеларије за КИМ Марка Ђурића да се о Трепчи расправља о СБ УН, те како је могуће да осуђени нарко дилер буде на слободи.

Вукадиновић је питао премијера Александра Вучића и министра унутрашњих послова Небојшу Стефановића каква сазнања имају о Дикићу, да ли су ухапшени терористичка група или су група коју је ангажовала црногорска власт да би послужила у предизборне сврхе и послужила режиму да створи "драму о државном удару".

"Ово кажем јер је јавности позната улога Дикића који је пре три године на локалним изборима на северу КИМ предлагао Србима са севера да отму кутије што су они одбили, а на крају се то ипак догодило од стране неидентификовани лица под фантомкама", рекао је Вукадиновић.

Вукадиновић је питао и како је могуће да смрт осуђеног нарко дилера "господина Салета мутавог" постане тема на такав начин да га председник владе чак два пута у задњих месец дана "узима у уста и то у неутралном или позитивном контексту".

"Како је могуће да осуђени нарко дилер буде на слободи, буде вођа навијача и да ли је тачно да је Александар Станковић био члан СНС", питао је Вукадиновић.

Александар Марковић (СНС) казао је да се на Врачару види како је ДС доживљавала власт, наводећи да је ревизијом утврђено да је предузеће Пословни простор имало 800 милиона динара ненаплаћених потраживања.

Истакао је да је од те суме, чак 580 милиона динара у процесу застаревања, упитавши зашто је руководство пустило да то тако прође и да ли су предузеће намерно водили у пропаст.

Марковић је затражио објашњење како је могуће да низ закупаца годинама ништа није плаћао, како је настала та повлашћена врста и да ли су били "у талу са ДС".

Наташа Мићић (ЛДП) имала је питања за председника Србије Томислава Николића који је недавно рекао да је "дужан грађанима још један мандат".

Питала га је на основу чега је то закључио, додајући да јавности дугује многе одговоре, између осталог и зашто константно доводи у питање европски пут Србије.

Зашто није искористио свој углед да смири ситуацију у региону већ је доливао уље на ватру, питала је Мићић, а интересовало је и зашто је, како је навела, стављао личне испред државних интереса.

Мићић је Николића питала и зашто је именовао руског милијардера Генадија Тимченка који је на црној листи САД за почасног конзула Србије у Санкт Петербургу и тиме довео у питање однос Србије са Америком.

Питала је и да ли је Министарство спољних послова дало неку врсту сагласности за то.

После питања посланици треба да почну начелну расправу о изменама и допунама Закона о високом образовању којима се продужава рок студирања старим студентима за две године.

Измене и допуне закона треба да омогуће студентима који су од 2006. до 2014. године уписали прву годину студија да задрже право студирања на буџету годину дана по истеку редовног трајања студија.

Такође, тим изменама биће омогућено студентима да се у наредној години финансирају из буџета, ако су у школским 2014/2015. и 2015/2016. остварили 48 ЕСПБ бодова.

Седница је почела прошле недеље, а пошто су размотрили прве три тачке дневног реда - избор чланова РЕМ-а, измену споразума о зајму од Азербејџана за део пута Љиг-Прељина и тумачење једног члана закона о Железари Смедерево, посланици су о њима и гласали.

После тога посланици треба још да размотре измене и допуне Закона о високом образовању и измене одлуке о избору чланова и заменика чланова одбора Скупштине који је поднела посланичка група Јединствена Србија.

(РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер