среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић за РТВ: Зашто је Хил против бојкота? Да ли зато што верује у демократске капацитете ове власти, или зато што му та власт одрађује ствари око Косова, Французима око метроа, авиона и ко зна још чега
Хроника

Ђорђе Вукадиновић за РТВ: Зашто је Хил против бојкота? Да ли зато што верује у демократске капацитете ове власти, или зато што му та власт одрађује ствари око Косова, Французима око метроа, авиона и ко зна још чега

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 14. април 2024.

НОВИ САД -  У Скупштини Србије трећи пут без међустраначког договора о примени свих препорука ОДИХР- а усмерених ка унапређењу изборног процеса у Србији. Истовремено "цури време" до београдских избора расписаних за 2. јун.

Да ли је то власт пристала на изборе без опозиције, или пак опозиција манипулише јер је свакако планирала бојкот? Да ли политичка битка за Београд може да прерасте у политичку битку за Србију? Ако су поновљени београдски избори само загревање, шта нас очекује пред редовне локалне изборе, и зна ли се кад ће они бити? Како ће се све то пресликати на рад парламента, у којем се све слабије чује од буке и вике, и који од првог дана новог сазива исписује дневник најстрашнијих увреда? Ко полушава да изазове политичку кризу у времену у којем се треба одговорити на политичке и безбедносне изазове, најављеној резолуцији Уједињених нација о геноциду у Сребреници и чланству Косова у Савету Европе?

 

Проф. др Владимир Вулетић, социолог саопштио је да имамо ситуацију да се странке владајуће коалиције и странке које су у опозицији боре за то како ће се представити у јавности, односно да представе ко би могао бити одговоран за бојкот ако до њега дође.

„Политичке странке би требало да разговарају и да се договоре о условима који су за све прихватљиви. Нису ово нама први избори, није да је некад било све сјајно а сад ништа не ваља. Говори се о томе да се све препоруке ОДИХР-а морају испунити да би уопште били могући избори. Имали смо и раније изборе и промену 4 власти, иако није било свега тога, тако да се мени чини да то што се људи хватају за ОДИХР и препоруке је нешто иза чега се крије нешто друго, а не саме препоруке“, казао је он гостујући у емисији "Сигнали" на Првом програму Радио-телевизије Војводине.

На питање да ли је онда обесмишљен политички дијалог Срђан Граовац, политички аналитичар и аутор емисије "Ино стране" казао је да он види пуно тактике, а мало стратешког промишљања.

„Чини ми се да не постоји јасан стратешки план шта треба урадити, са стране опозиције, зато и наступају тако. Тај ултимативан став суштински иза себе има ту позадину да се покушава избоксовати најбоље могуће решење за њих у самом изборном процесу, што значи обезбедити за себе неки бенефит који могу да искористе како би што боље прошли у наредним изборима. То априори не значи да они желе по сваку цену да бојкотују изборе, или бар не желе сви. Има оних који сматрају да је бојкот најбоље решење, али има и оних који сматрају да је ипак најбоље решење изаћи на изборе, узети мандате и ући у градски парламент, не треба то потценити. Јер, ако се одлучите на бојкот, ви ћете се искључити из политичког живота на наредне 4 године. То многима не прија. Сетите се и ноћи избора када је требало онолико дуго времена опозицији да се огласи, морало се расправити шта даље, коју ћемо стратегију за Београд применити. Нису они више размишљали о Републици, већ искључиво о Београду. Да ли треба ићи разговоре са Несторовићем, покушати са њим правити коалицију, да ли је то могуће, или ићи на неку другу тактику…“, изјавио је Граовац.

Он је напоменуо да су ови покушаји дијалога велики тест за опозицију, тактички потези који вуку игру у правцу да избоксују што могу више уступака власти, како би што боље прошли на наредним изборима, а све време ослушкују истраживање јавног мњења, за које каже да итекако воде рачуна, а на основу тога ће се на крају и позиционирати.

„У целој овој причи грађани уопште нису битни, важан је само резултат на следећим изборима и на основу тога се апсолутно сви позиционирају. Имате те ултимативне захтеве, ви се на тај начин обраћате и својим бирачима, заузимате једну јаку позицију, а са друге стране покушавате да изнудите и неки уступак. Цела прича се на то своди. Једино што недостаје је тај стратешки план, јер без њега сте у великом проблему, зато што кампања пролази, а ви нисте спремни. Ваша цела кампања се свела на причи о крађи избора. Не можете са тим изаћи на изборе и нећете их на тај начин добити“, додао је он.

Ђорђе Вукадиновић, уредник "Нове српске политичке мисли" рекао је да је аргумент опозиције да се избори не могу и не требају одржати 2. јуна.

„Услове за изборе свакако треба поправљати, али кључна ствар су избори који су сада расписани. Ова формулација - пуно тактике, а мало стратегије је сјајан опис како Александар Вучић и Српска напредна странка воде државну политику - много тактизирања, много медијске презентације, паковања и спиновања, а мало стратегије. Зато смо дошли ту где јесмо и са КиМ и са разним другим стварима“, изјавио је он.

Вукадиновић је додао да уз најбољу вољу све те препоруке ОДИХР-а не могу да се примене, али суштинска препорука која може да се примени, то је она која је и најважнија – што шири инклузивни дијалог, власт и опозиција уз присуство невладиног сектора.

„То је оно што се тражило у циљу успостављања поверења, јер чињеница је да нема поверења на јавно-политичкој сцени, чињеница је да опозиција сматра да постоји озбиљна повреда изборног процеса, али дефинитивно присуствујемо све драматичнијој изборној кампањи, рекао бих и злоупотреби ресурса и власти и владајуће странке, која је јака, велика и бројна, има пуно гласача и ја то поштујем, али је склона да претерује - посебно у злоупотреби медијских ресурса, док за друге не знам, тако да та препорука има смисла“, казао је он.

„Када је реч о јучерашњој трећој рунди покушаја дијалога – да неки нису дошли баш због посматрача, ја мислим да није баш било превише места америчком амбасадору у Скупштини у дијалогу, јасно је да његова реч има тежину и утицај али мало је било понижавајуће за државу. При томе, све време, 3-4 месеца, стално се из центара моћи блиској власти оптужује опозиција како код наших непријатеља који нам не мисли добро иде и жали се и кука на нашу власт, а онда та наша власт позове Хила зато што се очигледно слаже са влашћу, он подржава власт јер је против бојкота. Зашто је Хил против бојкота? Да ли зато што верује у демократске потенцијале и капацитете ове власти или му та власт одговара јер му испоручује неке ствари око КиМ, Французима око метроа, авиона и још ко зна чега“, саопштио је Вукадиновић.

Целу емисију "Сигнали" можете погледати овде.

(РТВ Војводине)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер