уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Србији су потребне функционална скупштина и влада, а не поглавица или родитељ
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Србији су потребне функционална скупштина и влада, а не поглавица или родитељ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 22. септембар 2020.

Политички аналитичар и бивши посланик Ђордје Вукадиновић изјавио је данас поводом успореног формирања скупштине и владе да је од тога највећа штета "ментална и психолошка" јер се грађани додатно уверавају да парламент и институције ничем не служе и да је само потребно да имамо једног владара који о свему брине, "било као родитељ, било као поглавица".

 

Вукадиновић је прецизирао у изјави Бети да председник републике Александар Вучић намерно одуговлачи са конституисањем скупштине и владе само да би народу послао поруку да су Србији непотребне све институције осим њега.

"Без обзира колико власт и њени медијски и политички промотери истицали да је у држави све нормално и у законским и уставним оквирима, потпуно је јасно да се налазимо у ненормалној ситуацији у којој ни три месеца после избора немамо до краја конституисану скупштину и изабрану владу. Подсетићу, дан пре истека рока за конституисање скупштине посланици су само положили заклетву и отишли су на паузу која траје већ месец и по дана", рекао је Вукадиновић.

У питању је "завлачење" политичких партнера и куповина времена

Додао је да крајњи рокови за формирање скупштине и владе постоје само за ситуације када постоји нека неизвесност или драма око формирања власти, "али с обзиром да у овом случају нема никакве неизвесности, заиста је неодговорно то развлачење".

"Кад се упоредимо с другим земљама у окружењу, као што су Хрватска и Северна Македонија, код којих су избори одржани после 21. јуна, видећете да су код њих парламенти и владе формиране врло брзо, то исто важи и за Црну Гору где ће институције власти такодђе бити формиране у скоријем року", навео је он.

На питање Бете зашто се касни са конституисањем скупштине и владе у Србији, Вукадиновић је казао да је у питању класично "завлачење" политичких партнера и куповина времена.

"Један од разлога је порука народу да председник Србије Александар Вучић има много пречих послова, као што су разговори у Вашингтону и Бриселу, па не може да нађе времена да се позабави са тим. Уз то иду и пренемагања о великим притисцима и тешкоћама с којима се Вучић суочава око формирања нове власти, иако не постоји нико у његовој странци или код политичких партнера ко му може било шта рећи или оспорити. Тако да је у питању само развлачење и завлачење, као и куповина времена", оценио је Вукадиновић.

На питање Бете с којим циљем би Александар Вучић куповао време, Вукадиновић каже да "бесмислено" одуговлачење формирања скупштине и владе има за циљ да се грађанима индиректно пошаље порука да овој држави не требају ни скупштина ни влада.

Хоће се рећи да њему, заправо, државне институције сметају јер му недовољно помажу у његовим замислима

"Вучић жели да грађанима стави до знања да држава може да функционише без скупштине и владе и да је Србији потребна само једна институција – Председник републике, оличена у његовој личности. Хоће се рећи да њему, заправо, државне институције сметају јер му недовољно помажу у његовим замислима. Наравно да не постоји држава која може да постоји на такав начин и наравно да не постоји човек који може да обавља све те послове", објаснио је аналитичар.

Он је нагласио да Србија није "племенска заједница" и да јој не треба "поглавица".

На питање Бете какву и колику штету трпи држава због непостојања органа власти, Вукадиновић наглашава да је штета огромна јер држава не може да се води из једног кабинета и "једне главе".

Додао је да парламентарна демократија не би била измишљена нити потребна када би државу и народ могао да води само један човек.

"Постоји велики број међународних уговора, споразума, именовања, предлога закона који чекају на усвајање, али све то стоји већ месецима јер немамо парламент. Кад се све то нагомила онда се закажу седнице на којима имате по неколико десетина тачака на дневном реду за које се гласа про форме, без икаквог озбиљног разматрања и расправе", рекао је Вукадиновић. (...)

(Бета, НСПМ) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер