Početna strana > Hronika > Đorđe Vukadinović: Predsednik i premijer Srbije na događaje u Crnoj Gori i atak na SPC i prava srpskog naroda - reagovali kao da je reč zbivanjima u nekoj dalekoj afričkoj zemlji
Hronika

Đorđe Vukadinović: Predsednik i premijer Srbije na događaje u Crnoj Gori i atak na SPC i prava srpskog naroda - reagovali kao da je reč zbivanjima u nekoj dalekoj afričkoj zemlji

PDF Štampa El. pošta
petak, 27. decembar 2019.

Poslanik Đorđe Vukadinović, govoreći u Skupštini Srbije, naveo je da se upravo u ovom trenutku u parlamentu Crne Gore usvaja zakon o slobodi veroispovesti ispod čijeg se naziva krije ne mnogo skrivena namera da se upravo ugroze prava Srpske pravoslavne crkve i srpskog naroda u Crnoj Gori.

Dok mi ovde sedimo, u parlamentu Crne Gore usvaja se Zakon o slobodi veroispovesti, koji se čak i ironično zove, a pod ti nazivom se zapravo krije namera da se jednoj, najvećoj, tradicionalnoj i srpskoj, hrišćanskoj pravoslavnoj crkvi uskrate njena prava i atakuje na njene svetinje i njene objekte

"Upravo u ovom trenutku dok mi ovde sedimo, u Podgorici, u parlamentu Crne Gore usvaja se Zakon o slobodi veroispovesti, koji se čak i ironično zove, a pod ti nazivom se zapravo krije namera da se jednoj, najvećoj, tradicionalnoj i srpskoj, hrišćanskoj pravoslavnoj crkvi uskrate njena prava i atakuje na njene svetinje i njene objekte", rekao je Vukadinović.

Pitao je predsednika Aleksandra Vučića i premijerku Anu Brnabić šta će uraditi kada se usvoji taj zakon u Crnoj Gori i naveo da su državni organi u Srbiji imali mlaku reakciju na taj vandalski čin i zakon.

"Mi smo, bar javno što je izneseno, kao država imali vrlo mlaku i potpuno neadekvatnu reakciju na ovaj vandalski čin i vandalski zakon.

Reagovala je oštro SPC i Mitropolija, ali državni organi su reagovali kao da je reč o unutrašnjoj krizi u nekoj dalekoj afričkoj zemlji, u nekoj Zambiji, Zanzibaru ili Namibiji, a ne o interesima srpske crkve i srpskog naroda u Crnoj Gori", kazao je Vukadinović.  

„Predsednik je rekao da ‘mi nemamo prava da se mešamo, jer se to dešava u drugoj zemlji’, a premijerka da je ‘situacija nezahvalna, šta god da uradimo biće kao da se mešamo u unutrašnje stvari Crne Gore’, i zaključila da 'moramo biti pametni i promišljeni'.

Ja se slažem da treba biti pametan i promišljen. Treba pokušati svim diplomatskim, odgovornim sredstvima da spreči izglasavanje ovog štetnog zakona koji atakuje ne samo Srpsku pravoslavnu crkvu, nego i na verske i druge slobode i prava Srba u Crnoj Gori", rekao je Vukadinović.

To nije okretanje drugog obraza, to je nešto mnogo gore od toga. To je ignorisanje i na neki način prepuštanje svojih sunarodnika, građana srpske nacionalnosti u Crnoj Gori, njihovoj sudbini, odnosno jednom kleptokratskom i autoritarnom, i rekao bih, sve više antisrpskom i antipravoslavnom režimu Mila Đukanovića

"Dakle, pitam nadležne institucije: "Šta su preduzeli?" Još važnije, šta nameravaju preduzeti ukoliko u ovom trenutku, ili kroz pola sata - taj zakon bude izglasan u parlamentu Crne Gore?

Da li ćemo i dalje pričati o tome da 'ne smemo da se mešamo', da moramo biti 'pametni i promišljeni'? I koji je domet, koji su dosadašnji efekti te 'pametne i promišljene' politike koju je srpska vlada navodno vodila prema Podgorici povodom ovog pitanja? A rekao bih i prema drugim pitanjima, kada je reč o odnosu prema režimu Mila Đukanovića.

Dakle, to nije okretanje drugog obraza, to je nešto mnogo gore od toga. To je ignorisanje i na neki način prepuštanje svojih sunarodnika građana srpske nacionalnosti u Crnoj Gori, njihovoj sudbini, odnosno jednom kleptokratskom i autoritarnom, i rekao bih, antisrpskom, sve više antisrpskom i antipravoslavnom režimu Mila Đukanovića.

- U tom svetlu, vidimo jedan manir koji se često ponavlja, da najblaže primedbe i pitanja sa ove naše strane, bilo kad je reč o Kosovu i Metohiji, ili Crnoj Gori, od strane vlasti uvek nailaze na sličan mehanizam odgovora, bilo pismenih, bilo usmenih, bilo u medijima - "vi hoćete da zavađate", "vi hoćete zlu krv", "vi pozivate na rat".

Ne, nije tako.

Postoji čitava lepeza mera, od mazohizma i trpljenja da te neko gazi, do toga da pozivaš na rat, ili na ne znam već kakve neodgovorne avanture. Naša vlast izgleda ne ume, ili ne želi da vidi čitavu tu lepezu mogućnosti koje su legitimne, političke, diplomatske i da za njima posegne, a ne kao što rekoh da reaguje na ovo kao da se radi o nekom problemu u nekoj dalekoj afričkoj i azijskoj zemlji - završio je izlaganje Vukadinović. 

***

U popodnevno delu sednice, obraćajući se Ani Brnabić i prisutnim ministrima, Vukadinović je ponovo govorio dešavanjima u Crnoj Gori i rekao da su ”dešavanja suviše važna stvar da bi zvaničnici rekli da neće da se mešaju u tuđa posla i da je Srbija je morala da reaguje ozbiljnije, agresivnije i energičnije”.

Na to mu je predsednica Vlade odgovorila postavivši pitanje: "Ja vas molim, zaista bih vas molila, šta vama to tačno znači da 'reagujemo žešće i energičnije'? Evo, dajte mi savet. Dajte mi preporuku. Šta želite od Vlade Republike Srbije da uradi? Da krenemo u rat? Šta tačno želite? Šta zastupate?" Brnabić je takođe i dodala da "jedva smo povratili zemlju na noge, jedva smo zaposlili ljude, jedva smo došli do zaposlenosti od 9,5 odsto i prosečnih plata iznad 500 evra i jedva napravili regionalnu stabilnost".

Vukadinović je poručio Brnabić, nakon njenog odgovora, da se tako ne obraća narodnim poslanicima, čak ni opoziciji.

On je ocenio da to što Brnabić zove pameću, u međunarodnim relacijama se zove "slabost i nereagovanje".

"Kažete da hoćete da razgovarate. Trebalo je već da razgovarate. Ovaj problem traje nekoliko meseci, a ne nekoliko nedelja", rekao je Vukadinović.

Nije posao srpskog predsednika da mami osmeh na licu Angele Merkel. A koliko ga u svetu danas poštuju videlo se po tretmanu u Parizu na proslavi okončanja Prvog svetskog rata.

Nakon pola sata govora ministra Lončara, Vulina i ponovo Ane Brnabić, Vukadinović je u svojoj poslednjoj dvominutnoj replici rekao:

"Imam dva minuta, meni je odgovarano 80, 70 minuta, kako god.

Postoji ironija, postoji kontekst, jedno je „Tviter“, gospođo Brnabić, drugo je Narodna skupština, ali to je mnogo manje važno. Dakle ironija, sarkazam, ne znam jeste čuli za to?

Ono što je mnogo važnije, sada se pokazalo da vi i gospodin Vulin govorite različito. On je rekao da nije srećan zbog Briselskog sporazuma, da niko nije, da je ogorčen, besan, ljut, oseća se povređeno. A vi ste ovde više puta rekli da ste ponosni, da je Briselski sporazum sjajno, diplomatsko rešenje i da se vi ponosite time. Tu ste sami sebi skočili u stomak.

Što se tiče ovoga o Tadiću i Koštunici, opet ste me pogrešno interpretirali, kao da sam rekao da su o svemu imali čvrst i jedinstven stav. Ne. Rekao sam da su oko malo čega imali čvrst ili po meni zadovoljavajući stav, ali su ga imali prema Milu Đukanoviću. To je poenta, to sam rekao.

Ostavite sad druge stvari i greške prethodnih vlasti.

Ova vlast vaša je tikve sadila sa Milom Đukanovićem i pre nego što ste došli na vlast i kada ste došli na vlast. Pa hajde da vidimo rezultate tog delovanja i drugovanja.

Poslednji i najvažnije, povodom ovog pitanja gospodina Lončara meni – da li smo cenjeni, da li smo ikada bili tako cenjeni, da li je Srbija ikad bila ovako poštovana, koliko je sada poštovana - i ko je sve dolazio? Dolazili su, gospodine Lončar, dolazili su i ranije. Dolazio je i Putin, dolazila je i gospođa Angela Merkel.

Ali, ono što ste spočitali toj prethodnoj vlasti, koju ja nemam nikave razloga, motiva, niti interesa da branim, ali ono što ste im spočitali - nezadovoljni izraz lica Angele Merkel - pa to je nešto najpozitivnije što mogu da kažem na račun Borisa Tadića, to što je posle sastanka sa njim Angela Merkel imala takav izraz lica. Pa nismo mi tu, nisu naši ministri i predsednici tu da zadovoljavaju i usrećuju Angelu Merkel, gospodine Lončar, nego su tu da brane nacionalne interese.

Da je on tada usrećio Angelu Merkel, da je zadovoljio i izazvao osmeh kod Angele Merkel, još uvek bi bio predsednik Republike i još uvek bi ti „zli žuti“ bili na vlasti, verujte mi, gospodine Lončar.

A, kakav je međunarodni ugled naše vlasti i našeg predsednika, videlo se u Parizu po tretmanu kakav su on i Srbija imali na proslavi završetka Velikog, odnosno Prvog svetskog rata. To vam je najbolji pokazatelj."

(Tanjug, Beta, NSPM)

Videti još: Aleksandar Vučić: Ne mislim isto kao Đukanović o Zakonu o slobodi veroispovesti, ali to se dešava u zemlji u kojoj je on predsednik - zbog čega nemam pravo da se mešam

Ana Brnabić o predlogu Zakona o slobodi veroispovesti: Situacija je nezahvalna, šta god da uradimo biće kao da se mešamo u unutrašnje stvari Crne Gore

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner