четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Није безначајно, није готово и није свеједно. Изаћи на референдум и гласати „НЕ“; Срето Малиновић: Овој власти не треба дозволити да мења ни скупштински јеловник, а камоли Устав
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Није безначајно, није готово и није свеједно. Изаћи на референдум и гласати „НЕ“; Срето Малиновић: Овој власти не треба дозволити да мења ни скупштински јеловник, а камоли Устав

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 17. децембар 2021.

Група јавних личности, међу којима су уредник портала Нова српска политичка мисао Ђорђе Вукадиновић, генерал Срето Малиновић, новинар Срђан Шкоро и адвокат Владимир Терзић и Душан Туфегџић из покрета "Буђење", позвали су грађане да изађу на референдум о промени Устава 16. јануара 2022. године и гласају "НЕ".

Вукадиновић је на конференцији за новинаре у Медија центру рекао да су се они као појединци окупили у иницијативу да заједно позову грађане да изађу на референдум и гласају против промене Устава, јер је то „тема која се тиче свих грађана Србије“.

„Немамо дилему да су предложене измене Устава лоше рађене, у лошој атмосфери, по лошој процедури. Није било разлога за такву хитност, садржај амандмана је проблематичан и сви адвокати и правници кажу да не служе сврси због које се наводно доносе, а то је независност правосуђа, већ да урушавају и онако не тако сјајну ситуацију по том питању“, рекао је Вукадиновић.

Он је позвао грађане да масовно изађу на референдум и гласају против, јер уколико дође до промене Устава, да би се он поново променио биће потребна двотрећинска већина у Скупштини Србије, до које опозиција тешко може доћи.

„Уставне промене су сувише важна ствар да би се препустиле само политичким актерима. Предложени уставни амандмани су лоши, контрапродуктивни и сумњиве легалности и легитмности, али и са далекосежним последицама“, рекао је на конференцији за новинаре Ђорђе Вукадиновић, уредник Нове српске политичке мисли, напомињући да референдум није унапред изгубљена битка и у случају масовног одзива грађана власт би морала поприлично да се потруди да им рефереднум успе.

Зато, како је рекао, треба позвати грађане да масовно изађу 16. јануара на референдум и заокруже НЕ. ”Ништа није готово, ништа није безначајно и није свеједно”, рекао је Вукадиновић.

Речено је да није у питању нека нова коалиција, већ да су се ту окупили људи различите доби и различитог политичког убеђења, али са истим ставом да треба изаћи на референдум који је од велике важности за све будуће референдумске одлуке, па и за могућу промену преамбуле.

Адвокат Терзић позвао је грађане да изађу масовно на референдум и заокруже „НЕ“. „Јако мало људи зна о чему се овде ради. И управо због тога је ауторитет мојих саговорника и људи који нису овде, али ће узети учешће у кампањи, да се изађе на референдум и да се заокружи „НЕ“. Управо ти ауторитети мораће да грађанима за јако кратко време објасне због чега је то лоше и због чега се морамо одупрети овако једном накарадном решењу. 

Генерал Срето Малиновић је рекао да „овом сазиву Народне скупштине и овој власти не треба дозволити да промене ни јеловник у скупштинском ресторану, а камоли Устав“ и додао да треба на референдум изаћи и рећи – не.

„Имамо ситуацију да су они као лопатом избацивали законе који су супротни интересима грађана а најчешће посланици нису ни знали за шта гласају. Најбољи доказ о свести посланика о ономе шта раде је Закон о експропријацији који су млади људи мобилишући снагу грађана оборили“, рекао је Малиновић.

Душан Туфегџић је позвао грађане да изађу на референдум и констатовао да се мора у кратком року објаснити грађанима зашто треба да изађу на референдум и заокруже „НЕ“.

- Ми имамо ситуацију да у овој земљи влада један човек са 25 посто гласача, од укупних 100 одсто бирачког тела. Имамо ситуацију везано за референдум да се људи неће изјашњавати око политичких странака и да нико неће имати могућност да каже: „Еј, нећу да гласам за овога, или онога“. Значи, овде је питање промене промене Устава и ми као појединци, и као политичке организације и партије, и као стручњаци у овој области морамо до 16. јануара да објаснимо људима због чега они морају да изађу на овај референдум и заокруже „НЕ“.

Срђан Шкоро упозорио је да ако сада прођу ови уставни амандмани, сутрадан ће власт понудити гласање о избацивању преамбуле о Косову и Метохији као саставном делу Србије. Према његовим речима образложење опозиције да је „референдум расписала нелегитимна скупштина“ није добро, јер исти ти нелегитимни органи расписују и изборе на које ће они изаћи.

(Бета, Данас, НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер