понедељак, 16. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Мазохистички је инсистирати на уласку у организацију (ЕУ, НАТО), која дословно у сваком тренутку и свакој ствари заступа ставове који су у супротности са нашим националним интересима
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Мазохистички је инсистирати на уласку у организацију (ЕУ, НАТО), која дословно у сваком тренутку и свакој ствари заступа ставове који су у супротности са нашим националним интересима

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 13. август 2024.

Деценијама слушамо да је Србија на “европском путу”, који нам измиче ма колико да му се приближимо. Има ли тај пут алтернативу и може ли Србија да крене том стазом?

БРИКС не захтева ништа од Србије, али може да понуди више него што Србија тражи, док ЕУ тражи све од нас, али више нисам сигуран шта нам нуди, изјавио је потпредседник Владе Србије Александар Вулин.

Да исто мисли и већина грађана Србије показало је истраживање које је за РТ Балкан спровела Нова српска политичка мисао крајем прошле године.

Према тим подацима, 38,3 одсто испитаника би изричито подржало улазак У БРИКС, а још 33,1 одсто грађана начелно подржавају улазак. Укупно се, дакле, 71,4 одсто грађана, односно три четвртине испитаника, залаже се за сарадњу с БРИКС-ом.

Популарност БРИКС-а је резултат три различита фактора, односно има три врсте извора, од којих су прва два кључна, каже главни координатор истраживања и уредник Нове српске политичке мисли Ђорђе Вукадиновић.

Први фактор је доста широка подршка Русији и Кини која постоји у Србији. Други разлог је то што се код великог броја грађана БРИКС доживљава као пожељна  политичка и економска алтернатива Европској унији и НАТО-у.

А трећи фактор је то што је БРИКС у делу старије популације схваћен као нека врста савременог „Покрета несврстаних”, указује Вукадиновић.

Остаје дилема да ли би озбиљнији заокрет ка БРИКС-у био могућ, односно како би у садашњим условима геополитичке кризе западни фактор реаговао, упркос ритуалним изјавама гостију са Запада да Србија сама бира свој пут, каже наш саговорник.

“Све време присуствујемо различитим облицима блажег или бруталнијег завртања руку у прозападном спољно-политиком смеру. То траје већ четврт века упркос променама власти”, упозорава Вукадиновић.

Ипак, то не значи да не би требало ићи у правцу БРИКС-а, наглашава Вукадиновић и додаје да би српске власти требало озбиљније да размисле о чланству у тој организацији, а не само да са том идејом повремено и привремено „флертују“ за потребе изборних кампања.

“Не би пало небо ако би се ишло у правцу БРИКС-а. Домаћа политичка елита, и у власти и у опозицији, то питање доживљава као неку врсту јереси, јер је тзв. Европски пут постао нека врста мантре и ‘шпанске чизме’. Веома је мазохистички инсистирати на уласку у организације (ЕУ, НАТО), које дословно у сваком тренутку и тачки заступају ставове који су у супротности са вашим националним интересима – од Косова и Метохије до Републике Српске, као и литијума”, каже Вукадиновић.

(РТ, НСПМ)

Видети још: Ђорђе Вукадиновић: То што три четвртине грађана Србије подржава БРИКС није само израз жеље за блискошћу са том организацијом, него још више показатељ степена незадовољства Западом и притисцима са те стране

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер