четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Лицемерно чуђење српских званичника поводом захтева Брисела у вези са Косовом – од почетка се знало да је то услов свих услова
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Лицемерно чуђење српских званичника поводом захтева Брисела у вези са Косовом – од почетка се знало да је то услов свих услова

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 13. октобар 2015.

 Премијер Александар Вучић очекује да ће у процесу евроинтеграција Републике Србије до краја године бити отворена преговарачка поглавља 32 (финансијска контрола) и 35 (Косово и Метохија). Али, судећи по томе какав је нацрт преговарачке платформе за поглавље 35 припремио Брисел, званичници Србије уместо да се радују коначном отварању преговора, не крију забринутост.

Покушаји да се у преговарачку платформу за отварање поглавља 35 уграде одредбе којима се унапред одређује исход бриселског дијалога и намеће став Приштине о статусу Косова за Србију су лошије решење од формалног признања независности Косова - упозорио је Вучић.

Београдска штампа пише да у преговарачкој платформи коју припрема канцеларија комесара за проширење и суседску политику Јоханеса Хана, већина од 49 тачака није статусно неутрална, те да су уграђене све оне замке које је српска страна у бриселском дијалогу успела да избегне.

Дан пре премијеровог упозорења какву замку спрема Брисел за српске власти, и шеф Канцеларије за КиМ Марко Ђурић указао је на ову опасност.

Он је новинарима у Бриселу потврдио да постоји покушај да се у преговарачку платформу за отварање поглавља 35, која се тренутно припрема у Бриселу, уграде одредбе којима се унапред одређује исход бриселског дијалога и наметне став Приштине о статусу Косова.

- Ми сматрамо да Европска унија треба да задржи објективност и неутралност у вези са статусом - рекао је Ђурић.

Да ли власт у Београду заиста треба да се изненађује захтевима ЕУ у вези са Косовом и Метохијом, а које ће Брисел уобличити у оквиру преговарачке платформе поглавља 35?

- Наравно да немају право да се изненађују ни Вучић нити било ко из извршне власти. Сваком је од почетка било јасно о чему се ради у том поглављу и најблаже је лицемерно то чуђење и премијера и Ђурића над садржином тог поглавља. Подсетићу вас да је и пре Бриселског споразума, још од 2008, било познато шта је кључни услов српских евроинтеграција. Али све ово време наше власти, укључујући ту и претходну владу ДС, обмањују српску јавност, а можда се и самобмањују, причом о томе како признање независности Косова није услов за наше чланство у ЕУ - коментарише за "Вести" Ђорђе Вукадиновић, уредник портала Нове српске политичке мисли.

У Демократској странци Србије кажу да је после премијерове изјаве да нам ЕУ припрема "грозан папир" последњи тренутак да Србија прекине штетан процес придруживања ЕУ. Од Вучића се тражи да саопшти пуну истину и да распише референдум на ком би се грађани изјаснили да ли желе да се Србија придружи ЕУ.

- Грађани треба да знају да "грозни папир" припремају они које председник Владе свакодневно назива "српским пријатељима", који су признали независност тзв. Косова, подржали захтев да се самопроглашено Косово прими у Унеско и који од 2008. године од Србије траже да призна независност Косова, постављајући јој то као услов пријема у ЕУ - сматрају у овој странци.

И политички аналитиачр Ђорђе Вукадиновић подсећа да је много пута у протеклим годинама Београд од разних страних званичника, и високог ранга, попут британског шефа дипломатије, али и нижег, као што су немачке делегације Бундестага, добијао јасне поруке да је признање Косова услов српских интеграција.

- Суштина је била јасна свакоме ко је хтео да је види и независно од конкретне форумулације и наша власт треба јавно да објави услове који нам се постављају за поглавље 35 - сагласан је Вукадиновић.

У ДСС-у се, међутим, плаше да је "нагло просвећење председника Владе припрема јавности за нове уступке Србије Албанцима и ЕУ који ће бити представљени као једини начин да се избегну "грозна решења", како је учињено и у случају потписивања Бриселског споразума.

И Тому су игнорисали

Још је децембра прошле године председник Томислав Николић упозорио јавност да ће Брисел од Србије тражити признање Косова, али то његову "просветљење" нису испратили чланови Владе и премијер Вучић.

Да месту изненађења нема зна свако ко је прочитао Преговарачки оквир, доступан на сајту Владе Србије. У њему јасно пише да преговори треба да доведу до "свеобухватне нормализације односа између Србије и Косова у форми правно обавезујућег споразума", а "посебно се од Србије очекује да континуирано у доброј вери спроводи све споразуме постигнуте у дијалогу са Косовом".

Када "исцеде" Вучића, тражиће новог послушног играча

Ђорђе Вукадиновић сматра да то што Брисел жели да иде одмах са најтежим поглављем и што још директније испсотавља услове Београду за признање Косова, није део завере против Вучића, али ни ветар у леђа српском премијеру уочи очекиваних парламентарних избора.

- Мислим да Брисел не занима превише његова позиција у Србији, већ пре свега да од тренутне гарнитуре извуку све што могу, а после ће да виде да ли има ко кооперативнији. Тражиће другог тркача, баш као што се појавио Вучић онда када се Борис Тадић "уморио" - каже Вукадиновић.

Редослед захтева које ЕУ испоставља Србији не мења суштину односа који се може упростити на формулу — ми заокружујемо независност Косова а ви се не мешајте, па вам нећемо тражити формално признање.

Лицемерно чуђење захтевима из Брисела 

Бриселски дијалог Београда са приштинском администрацијом, уз посредовање ЕУ, траје. Према неким ранијим најавама, требало је очекивати да такозвани свеобухватни споразум Београда и Приштине буде потписан знатно касније, односно пред сам евентуални улазак Србије у ЕУ. Чак су и неки европски званичници пре неколико месеци демантовали председника Србије Томислава Николића кад је рекао да ће Косово бити услов Србији за ЕУ. Међутим, после прошлонедељног доласка британског министра спољних послова Филипа Хамонда у Београд, премијер Србије Александар Вучић је изјавио како су захтеви из нацрта преговарачке платформе за поглавље 35, које се тиче Косова, гори него да од Србије траже да формално призна Косово.

Да ли се онда може рећи да се Европи жури? И ако јој се жури, зашто јој се жури?

Процес од најмање пет година

„Ти услови нису у раскораку са оним што смо ранијих година слушали“, констатује за Спутњик Милан Игрутиновић, сарадник Института за европске студије. Процес трајања поглавља 35 није временски ограничен, односно, како нам појашњава, трајаће најмање пет година. Услови који су садржани у акционом плану о том поглављу су услови које би кроз цео тај период Србија требало да оствари.

Чему изненађење?

С друге стране, Ђорђе Вукадиновић, уредник Нове српске политичке мисли, истиче да су му чудне реакције домаће јавности и политичких званичника, јер је од почетка било јасно да је прихватање и мирење са косовском независношћу кључни и основни услов који се од Србије тражи зарад напретка на путу евроинтеграција.

Јасно је, додаје даље он, да је процена у кључним западним престоницама како је ово добар тренутак, како је Србија политички на коленима, да је власт слаба и да је склона да пружи оно што се од ње тражи.

„Да ли је то добра процена или не, то ћемо видети. Досад су се углавном, морамо то признати, свиђало нам се или не, западне процене показивале као више-мање тачне, барем кад је о Косову реч“, прецизира Вукадиновић.

Кобајаги деманти

То што је прво на списку поглавље 35, а не нека друга поглавља, попут оних о људским правима и владавини закона, према Вукадиновићу говори о лицемерју ЕУ.

У формалном смислу нацрт и детаље акционог плана нисмо видели, можда ће он — пошто се ради о нацрту — бити и промењен, али суштина је да се политика ЕУ у односу према Србији изгледа своди на заокруживање независности такозваног Косова, јер је државама ЕУ стало да се то што пре заврши. Од Србије очито очекују да на то жмури и ништа не чини.

(Спутник-Весионлајн)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер