недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Ако Ципрас истраје могао би бити доведен у питање опстанак Грчке у еврозони; Не треба се заваравати - Вучића са власти неће скидати ни Русија ни САД, јер им не смета
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Ако Ципрас истраје могао би бити доведен у питање опстанак Грчке у еврозони; Не треба се заваравати - Вучића са власти неће скидати ни Русија ни САД, јер им не смета

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 02. фебруар 2015.

Овонедељна емисија „Зумирање", која се сваке недеље емитује на сајту недељника „Време" www.време.цом/зумирање, за тему је имала победу коалиције Сириза на ванредним парламентарним изборима у Грчкој и последицама те победе на Европу. Гости уредника спољне политике „Времена" Андреја Ивањија били су социолошкиња Весна Пешић и уредник „Нове српске политичке мисли" Ђорђе Вукадиновић.

 Према запажању Андреја Ивањија, победа Сиризе узнемирила је духове у Европи из најмање два разлога: „Прво, Сириза је најавила да ће мењати услове тзв. Тројке ((ММФ, Европска централна банка и Европска комисија) и да ће радити све супротно од њихових захтева. Друго, још је већа бласфемија то што је на власт дошла једна револуционарна коалиција која се састоји од комунистичких партија."

Весна Пешић, међутим, сматра да Сириза у суштини није револуционарна, јер је на власт дошла демократским путем, изборима, а не револуцијом. „Осим тога, Комунистичка партија Грчке је жива и здрава, вођа Сиризе Алексис Ципрас је био њен члан, па је изашао. Сада, након избора, Сириза је оформила коалицију са десничарским покретом управо зато што су идеје Комунистичке партије Грчке за Ципраса превише револуционарне". Пешић сматра да је левица у Европи претходних година полако изумирала: „Суштинска идеја левице је да поправља оно што се може поправити. Она не жели да укине капиталистички систем, већ да га поправља", каже Пешић. По њеном мишљењу, управо то је позиција Алексиса Ципраса – у Европи је победио неолиберални корумпирани естаблишмент, класни јаз се продубио, социјална неправда је огромна, а Сириза иде на то да се класни јаз смањи и доведе у баланс: „Мислим да је добро да добијемо леву странку која ће унети равнотежу у друштвену структуру."

На питање да ли, у случају да Сириза доведе до напретка Грчке, постоји бојазан да се промене правила игре која у ЕУ важе последњих шест-седам година, Ђорђе Вукадиновић је рекао да је то за некога бојазан, а за некога нада. По његовом мишљењу, симболички значај победе Сиризе далеко превазилази конкретан политички значај који та победа има за Грчку. Вукадиновић се сложио са Весном Пешић да Сириза сама по себи није револуционарна, али је нагласио да последице њене победе могу бити револуционарне: „Ако остану при својим предизборним плановима, мислим да би могао да буде доведен у питање њихов останак у еврозони и у ЕУ. Такође, сматрам да је добро што овај талас долази слева и што се и са те стране угрожава бриселски естаблишмент."

Вукадиновић је нагласио и то да је у Грчкој, где је резултат избора био неизвестан, влада формирана дан након избора: „Ми смо овде имали у марту прошле године изборе где се практично знао победник, па смо опет чекали месец и више на владу."

Ивањи је скренуо пажњу да се Европа дуго прибојавала радикалне деснице, а сада се боје да се грчки талас радикалне левице не прелије на Шпанију, па су све очи упрте у шпански Подемос (такође радикално леви покрет). Да ли то значи да Европи прети нови сукоб идеологија, онај између капитализма и социјализма, питао је Ивањи.

„Леви центар и десни центар пактирали су са капиталом и естаблишментом", каже Весна Пешић: „Сириза се појавила као знак да је та подела пропала и да тај заједнички блок левог и десног центра са естаблишментом, а против интереса грађана, више не може да функционише." Пешић је додала да Сириза, према њеном утиску, жели да врати Европу на оно каква је сама ЕУ на својим почецима тврдила да жели да буде.

Са тезом о пропасти неолибералног концепта слаже се и Ђорђе Вукадиновић: „Негативна еволуција ЕУ довела је до тога да европске вредности више не станују у Бриселу. Демократија, рецимо, више није тамо. Победа Сиризе показује да правила игре заиста могу да се мењају демократским средствима и мислим да је Сириза сада добро презнојила многе, и у Бриселу и у Берлину."

Говорећи о ситуацији у Србији, Вукадиновић је рекао "да су код нас појмови и фронтови измешани, па неки, још увек, мисле да је ЛДП левица, а Вучића подржавају и русофили и западњаци. Зато се не треба заваравати, Вучића са власти овде неће скидати ни Руси ни Американци, јер им он тренутно, поред свих проблема који имају, ни не смета. То је нешто што ћемо морати сами да урадимо, пре или касније, и то вероватно преко савеза патриотске левице и деснице".

Обоје гостију „Зумирања" сложили су се да првобитни план Ангеле Меркел за опоравак Грчке очигледно не функционише. „Тај план је добар за кућни буџет, али не и за национални дуг", сматра Вукадиновић, док је за Весну Пешић дуг од 320 милијарди еура нешто што је немогуће вратити. „Ципрас чак и не тражи да се дуг Грчке заувек отпише, него тражи предах, да опорави земљу и дигне привреду. План Ангеле Меркел је Грчку довео до хуманитарне катастрофе и заиста не видим како може да буде добар план који за исход може да има 14 милиона мртвих", каже Пешић.

Закључак емисије, око ког су се сви сложили, јесте да "мере ЕУ служе томе да се спасу банке, а не да се спасу грађани". 

(Време)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер