петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Иванов у УН позвао грађане Македоније да бојкотују референдум: Промена имена омча око врата и флагрантно кршење суверенитета земље
Хроника

Ђорђе Иванов у УН позвао грађане Македоније да бојкотују референдум: Промена имена омча око врата и флагрантно кршење суверенитета земље

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 27. септембар 2018.

Македонски председник Ђорђе Иванов је са говорнице УН позвао сународнике да не изађу на референдуму о промени имена земље, који је назвао "историјским самоубиством".

"Као грађанин ја сам донео одлуку, 30. септембра нећу изаћи да гласам. И уверен сам да ћете ви, наши суграђани, такође донети ту мудру одлуку", рекао је Иванов пред Генералном скупштином УН у Њујорку, преноси АФП.

Он је назвао промену имена земље "омчом" око врата и "флагрантним кршењем суверенитета", преноси АП.

Иванов је критиковао америчке и европске званичнике који су последњих недеља посетили Македонију због наговештавања да промена имена пружа Македонији једину наду да се икад придружи НАТО и ЕУ.

"Ако нам одузмете наду, шта ће нам остати", питао је Иванов.

Грађани Македоније на референдуму 30. септембра треба да се изјасне да ли су за договор с Грчком о решавању двоиподеценијског спора око имена, којим је предвиђена промена имена Македоније у Северна Македонија, уз гаранције за македонски национални идентитет, језик и културу.

Успешан референдум и уставне промене које гарантују промену имена државе у Северна Македонија, услов су за македонске интеграције у ЕУ и НАТО.

Македонија је подељена око референдума – на једној страни је коалиција око владајућих СДСМ и ДУИ која сматра да Договор са Грчком треба подржати, јер отвара евроатлантске перспективе земље, а на другој опозициони ВМРО ДПМНЕ који критикује тај договор као капитулантски.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер