субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђоко Кесић: Продали смо комплетну привреду и државну самосталност
Хроника

Ђоко Кесић: Продали смо комплетну привреду и државну самосталност

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 26. октобар 2010.

(Прес 26.10.2010)

Прича је фасцинантна. Гувернер НБС Дејан Шошкић, говорећи о висини инфлације у Србији, рече да највећи утицај на обезвређивање динара има цена хране. Гувернер додаје да храна коју Срби једу ове године обезвређује динар чак за 34 одсто. Све се то догађа у земљи Србији, где је до јуче важила пословица да овде од памтивека нико није умро од глади.

Научимо прву лекцију нове српске демократије диктирану постулатима либералног капитализма: смањимо порције за ручак на пола, из јеловника за доручак и вечеру избацимо све изузев чесмоваче и гласне побуне наших црева. То је, дефинитивно последња одбрана нашег динара.

Суштина овог проблема је у томе што у влади премијера Цветковића верују да је ММФ највеће српско пољопривредно добро, а „Имлек" довољна крава музара, која је послала у кланицу све остале српске краве.

Људи који се баве државним пословима у Србији настављају да раде по уходаном рецепту, јер доказано је да смо ми бескрајно глупи и малоумни, па их бирамо. Министар Милутин Мркоњић недавно за Пресс рече да је у Србију, од 2000. године, кроз приватизацију и на друге начине ушло око 65 милијарди евра. Где су те паре? Упућени тврде да је пола завршило у приватним џеповима нове српске елите, а остатак је употребљен за куповину социјалног мира. Другим речима, продали смо комплетну привреду и државну самосталност, а добили смо право да гледамо „Шехерезаду", ТВ сапуницу. Нико од мудрог вођства није се сетио да уложи у привреду.

Сад нам се све то понавља. Држава продаје пола „Телекома", цена 1,4 милијарде евра. Док ражањ чека да ухватимо тог зеца, премијер и његови министри се споре како потрошити тај новац. Нико нема здраву мисао, која је у нормалној економији позната по дефиницији: уложи један долар да би добио пет. Мој пријатељ, познати београдски директор, каже да би тај новац требало претворити у кредит за српске привреднике и на тај начин умножити главницу и подићи привреду.

Слутим, ништа од тога. До даљњег, важиће девиза: нема хлеба, једите колаче! Кад смо на ивици глади то је довољан разлог да оснујемо Свемирску агенцију. Извесни лик Сјеклоћа каже „кад знамо да производимо ауто-делове, можемо и делове за свемирску летилицу". Човек ће напредовати у служби. Засад је само потпредседник Привредне коморе Београда, познат и по томе што је његова приватна фирма недавно рестаурирала Дом Народне скупштине.

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер