субота, 10. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђоко Кесић: Постати министар у Србији јуначки посао
Хроника

Ђоко Кесић: Постати министар у Србији јуначки посао

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. јул 2012.

Постати члан Владе Србије данас верујем више није лукреативан, већ јуначки посао. Јер ова установа у Немањиној 11 дуго је била поуздан универзитет на тему како се обогатити, илити фабрика тајкуна. Данас, како најављују будући министри, пре ће личити на револуционарни комитет који ће ловити бивше штићенике из Немањине 11, али и лечилиште за преживеле грађане који су жељни социјалне и ине правде.

Епитетом „јуначки посао" не китим Дачића и Вучића зато што су они посебни људи који су се калили у радионици Павла Корчагина, него што се прихватају посла који је баш сизифовски. Зато не разумем зашто је будућа влада у нашим медијима дочекана на нож.

На пример изјава мандатара Дачића да је „финансијски сектор највећи непријатељ нашег народа" и да „народ није гласао да банке и богати буду још богатији, а народ сиромашнији"... Удружење банака је ово дочекало с подсмехом и апострофом да његове тврдње и нису вредне коментара, а аналитичари су све то стрпали у политички популизам. Бескрајно лицемерје. Ако се принципијелно држе своје доктрине и банкари и аналитичари, због чега нису дигли свој моћни глас против светског покрета „Окупирајмо Волстрит", ваљда јединог покрета који је широм света побрао све симпатије.

Наши банкари, који се богате бројећи туђе паре, као не знају да светску економску кризу, која траје од 2008, нису изазвале популистичке изјаве политичара него алавост банака, те да финансијска криза која тресе ЕУ није ништа друго но последица те исте банкарске алавости. Одговорно тврдим да Дачић није иницирао светску мегааферу о пљачки која се закотрљала у Берклејз банци у Лондону па се прелила и на највеће банке у САД попут Сити банке и Ј. П. Морган.

Банкаре у Србији мучи нешто друго. Разумели су да ће им се ускратити велике привилегије, од високих камата до изношења новца из земље, а све то су раније владе уградиле законима у систем. Шта још најављује влада у оснивању? Кажу, тврд обрачун с корупцијом, криминалом, сумњивим приватизацијама, испитивање брзог богаћења политичара и инстант привредника, следе хапшења, одузимања имовине...

Много велик залогај, а малена снага. Наравно, сви су за увођење реда и закона у земљу Србију. Да ли су за то и политички опоненти из опозиције?

Има ли живог Србина који верује у овај космички заокрет, да ће поменуто да се догоди? Кажу има, али он није читав, хоће рећи ретардиран је! Јер рат против моћника у банкама и бизнису може добити само револуционарни комитет с неограниченим овлашћењима.

А Србија нема избора.

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер