субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ДЈБ: Заказати седницу Народне скупштине на којој би се расправљало о проглашеном ванредном стању, надлежности скупштине нису биле одузимане ни током Првог светског рата
Хроника

ДЈБ: Заказати седницу Народне скупштине на којој би се расправљало о проглашеном ванредном стању, надлежности скупштине нису биле одузимане ни током Првог светског рата

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. март 2020.

Посланици Покрета „Доста је било“ (ДЈБ) затражили су данас од председнице парламента Маје Гојковић да хитно закаже седницу на којој би се расправљало о проглашеном ванредном стању, како би се функционисање државе вратило у уставне оквире.

„Устав Србије прописује да одлуку о увођењу ванредног стања доноси Народна скупштина, а да у случају да је донесе било који други орган, Народна скупштина има обавезу да у року од 48 сати потврди или поништи ту одлуку. Устав такође прописује да у случају увођења ратног или ванредног стања Скупштина заседа без позива у пуној надлежности“, наводи се у саопштењу тог покрета.

ДЈБ сматра да су од 15. до 17. марта прекршене све те одредбе Устава што указује да је уставни поредак у Србији „угроженији него икада у новијој српској историји“.

„Подсећамо да Народној скупштини надлежности да одлучује – нарочито у тренуцима великих криза – нису одузимане ни током изгнанства у Првом светском рату, већ је Скупштина заседала и на Крфу“, додао је тај покрет.

ДЈБ је додао да током ванредног стања, док се укидају права грађана, посланици морају да буду у првим редовима борбе против могућих злоупотреба и давања превелике слободе било ком државном органу да доноси евентуално лоше одлуке под плаштом борбе против епидемије.

„Народни представници у Народној скупштини су једина гаранција грађанима да се при укидању права и слобода зарад ванредног стања неће отићи предалеко, већ само онолико колико је то неопходно. Посланици ДЈБ су тражили и хитан пријем код Маје Гојковић, како би добили директно објашњење због чега су Народној скупштини, супротно Уставу, одузете надлежности одлучивања, а њен рад суспендован“, додаје се у саопштењу.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер