петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђани Питела: У Македонији, Албанији, БиХ и Србији делују јаки дестабилизациони притисци, ЕУ ризикује да Балкан пређе у руску орбиту
Хроника

Ђани Питела: У Македонији, Албанији, БиХ и Србији делују јаки дестабилизациони притисци, ЕУ ризикује да Балкан пређе у руску орбиту

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 22. мај 2017.

 Шеф посланичке групе социјалиста и демократа у Европском парламенту Ђани Питела изјавио је да државама западног Балкана које желе у ЕУ треба дати јасну перспективу чланства како не би доспеле у "руску орбиту".

Он каже да у томе ЕУ мора да буде јако активна, наводећи да је проширење Уније могуће после 2019. године.

Питела је ово упозорење изнео у разговору за данашње издање слованачког дневног листа "Дневник", преноси Хина.

- Балкан пролази кроз врло проблематично раздобље. У Македонији, Албанији, БиХ и Србији делују јаки дестабилизациони притисци - тврди Питела.

Он је рекао да је "Балкан саставни део Европе и суседство ЕУ".

- Али, сада смо једни од других врло далеко иако би требало да будемо близу и уједињени. Потребна је активна политика према том региону и политичка мобилизација европских снага, јер иначе ризикујемо да цело то подручје пређе у руску орбиту. Тај ризик је врло реалан, а руска привлачност је велика - навео је Питела.

Он је додао да је једина политика која балканске државе држи безбедном од Русије отворена перспектива чланства у Европској унији.

- Та перспектива подстиче и економски, социјални и демократски напредак тамошњих друштава. Тим државама које се кандидују за чланство и могле би ЕУ да се придруже након 2019. морамо да дамо јасан одговор који ће деловати стабилизацијски - казао је Питела.

Он је, ипак, нагласио да "споменуте државе морају да сасвим јасно испуне критеријуме и обавежу се да ће поштовати правну тековину ЕУ и њена демократска начела, иначе ће им врата у ЕУ бити затворена".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер