субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Директор Агенције за реституцију Страхиња Секулић: У 2015. закон о враћању имовине Јеврејима
Хроника

Директор Агенције за реституцију Страхиња Секулић: У 2015. закон о враћању имовине Јеврејима

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 04. јануар 2015.

Директор Агенције за реституцију Србије Страхиња Секулић изјавио је да очекује да ће у првој половини 2015. бити завршен закон о регулисању имовине отете Јеврејима убијеним у Холокаусту, за коју не постоје наследници.

"Ми сад имамо нека неформална сазнања да ће бити формирана нова радна група и очекујемо да до марта или априла наредне године тај закон буде завршен", рекао је он агенцији Бета.

Секулић је рекао да ће тим посебним законом бити регулисан статус отете јеврејске имовине за коју не постоје наследници, јер су целе породице убијене у Холокаусту.

"Та имовина је значајна. Ако говоримо о Београду, Новом Саду и Суботици, па и Нишу, ту су постојале јаке јеврејске заједнице (пре Другог светског рата). Мислим да ће највише имовине бити у Београду.

Секулић је напоменуо да Агенција заједно са Савезом јеврејских општина интензивно ради на утврђивању тачних података колико има имовине која је отета у Холокаусту, а за коју не постоје наследници.

Истакао је да је имовина Јевреја за које су постојали наследници већ враћена. "Ми смо држављанима Израела и нашим Јеврејима већ вратили имовину где је постојао наследник", рекао је директор Агенције за реституцију Србије.

Агенција сада, према његовим речима, чека доношење закона како би био решен и проблем јеврејске имовине отете у Холокаусту за коју не постоје наследници.

Према речима Секулића, тај проблем ће бити решсен на сличан начин како су то урадиле друге земље - коришћењем те имовине за јачање јеврејске заједнице.

"Све земље које су имале тај проблем регулисале су га формирањем неког ентитета на који би та имовина била пренета. То тело би њом управљало у циљу проналажења јеврејске заједнице, користећи је у меморијалне и едукативне сврхе", рекао је директор Агенције за реституцију Србије Страхиња Секулић.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер