Početna strana > Hronika > Dinar nastavio da pada, srednji kurs 103,56
Hronika

Dinar nastavio da pada, srednji kurs 103,56

PDF Štampa El. pošta
sreda, 09. jun 2010.

Dinar je danas nastavio da slabi prema evru za 0,2 odsto, tako da je zvanični srednji kurs biti 103,5617 dinara za evro, što je nova rekordno niska vrednost domaće valute, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).

NBS je i juče intervenisala na međubankarskom tržištu i prodala 20 miliona evra na međubankarskom tržištu da bi sprečila prekomerne dnevne promene deviznog kursa.

Od početka godine NBS je na međubankarskom deviznom tržištu prodala milijardu i 108,5 miliona evra, uključujući i jučerašnju intervenciju.

Dinar je ove godine bio najjači 4. januara, kada je zvanični srednji kurs bio 95,9679 dinara za evro.

Jelašić: Evro neće dostići 110 dinara

Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Radovan Jelašić izjavio je da evro u narednom periodu neće dostići vrednost od 110 dinara i da će NBS uspeti da očuva stabilnost cena u zemlji.

Jelašić je dodao da će inflacija u Srbiji u junu biti ispod četiri odsto.

"Naša očekivanja su da kraj ove godine dočekamo sa inflacijom od pet odsto, čemu su garancija dovoljno visoke devizne rezerve države. Upravo juče prodali smo određenu sumu deviza kako ne bi došlo do prevelikih deviznih oscilacija. Devize prodajemo isključivo za dinare", rekao je Jelašić.

Guverner u ostavci smatra da zakon o NBS-u, koji se upravo nalazi pred poslanicima Skupštine Srbije, neće ugroziti funkciju guvernera.

"Zakonom će najmanje biti promenjene nadležnosti guvernera NBS-a. Savet će i nadalje ostati nadzorni organ Banke, dok će nešto veće nadležnosti dobiti njen Izvršni odbor", konstatovao je Jelašić.

Privrednici gube milione svaki put kada evro skoči za jedan dinar

Dinar i dalje pada. Privrednici upozoravaju da im slabljenje domaće valute i te kako remeti poslovne planove, a pojedini su zbog jačanja evra svakodnevno na gubitku. Oni se nadaju da će se dinar stabilizovati, dok ekonomisti prognoziraju da će do kraja godine evro vredeti oko 105 dinara.

Petrašin Jakovljević, direktor kompanije „Metalac”, kaže za „Blic” da je ova kompanija na početku godine svoj budžet za ovu godinu projektovala po kursu od 100 dinara za evro, a sada će tu projekciju morati da revidira, i to po kursu od 105 dinara za evro.

- Hoću da verujem da će se kurs zadržati na tom nivou, međutim, kako će se dalje kretati, i kada će se stabilizovati, niko se više ne usuđuje da prognozira - kaže Jakovljević.

Svaki pad dinara, kaže on, negativno se odražava na poslovanje, kako kroz gubitak vrednosti nenaplaćenih potraživanja, tako i zbog nabavke sirovina čija je vrednost vezana za valutu.

- „Metalac” svaki dan ima osam do deset miliona dinara nenaplaćenih potraživanja, što znači da ako evro ode za jedan dinar, mi gubimo milion. Izlaza nema ni u menjanju cena, jer kada to činite, pravite zastoj u prodaji, budući da se kurs odražava i na pad kupovne moći stanovništva - kaže Jakovljević.

S druge strane, Rodoljub Drašković, vlasnik kompanije „Svislajon Takovo”, ističe da kretanje kursa ne utiče mnogo na poslovanje njegove kompanije, pre svega zbog toga što je ona izvozno orijentisana. To ne znači da u ovoj kompaniji nisu zainteresovani za stabilnost dinara.

- Prema mojoj proceni, kurs će se stabilizovati početkom jula, a na kom nivou teško je predvideti. Realno bi bilo da stane na 105 dinara. Nije isključeno da od oktobra, kada se pokreće privreda, kreće potrošačka sezona i kada uvoznički lobi puni tržište uvoznim proizvodima, dinar doživi novi pad - kaže Drašković.

Drašković objašnjava da je njegova kompanija još u aprilu predvidela da će dinar padati, zbog čega su tada i revidirali budžet i to po kursu od 110 dinara za evro.
„Ist point” neće morati da menja svoj budžet za ovu godinu, pošto su ga projektovali uz pretpostavku da će kurs iznositi od 105 do 110 dinara za evro.

- Generalno, problem sa skokom evra je rast inflacije, a to nije dobro. Takođe, svi mi imamo devizne kredite, pa to stvara problem sa bilansima. Što se našeg poslovanja konkretno tiče, tamo gde izvozimo pogoduje nam, ali za sve ostalo ne. Bićemo prinuđeni da podižemo cene, jer ćemo u suprotnom raditi sa gubicima - upozorava Zoran Drakulić, predsednik „Ist pointa”.

Ekonomisti ističu da niko pouzdano ne može da prognozira koliko će evro vredeti do kraja godine. Nikola Fabris, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, ipak ocenjuje da ćemo ovu godinu završiti sa kursom evra od oko 105 dinara, a svoju prognozu bazira na proceni kretanja inflacije u Srbiji i evrozoni, kao i na kretanju deficita tekućeg računa platnog bilansa.

- Jasno je da sada kurs već ozbiljno ugrožava ostvarenje cilja inflacije i stoga je NBS mnogo odlučnija kada su u pitanju intervencije na deviznom tržištu. Treba imati u vidu da instrumenti monetarne politike svoje efekte daju sa određenim vremenskim kašnjenjima, tako da će se efekti tekućih intervencija više osetiti u drugoj polovini godine - ističe Fabris.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner