петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Димитрис Друцас: Још се није слегла прашина од распада бивше СФРЈ
Хроника

Димитрис Друцас: Још се није слегла прашина од распада бивше СФРЈ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. септембар 2010.

Грчка сматра да перспектива европских и евроатлантских интеграција Балкана представља гаранцију будуће стабилности и развоја региона, рекао је у Њујорку грчки министар иностраних послова Димитрис Друцас.

„Према нашем виђењу, перспектива интеграције читавог региона у европске и евроатлантске институције је начин да се убудуће гарантује стабилност и развој”, рекао је Друцас током дебате у Генералној скупштини Уједињених нација.

„Балкан је и даље осетљива област што се тиче стабилности. Још се није слегла прашина која се подигла распадом бивше Југославије”, рекао је Друцас.

Он је оценио да током критичних година распада бивше Југославије, присуство ЕУ на Балкану није било адекватно и да је имало штетне последице у решавању узастопних криза.

„И даље постоје отворене ране у региону, међу којима је Косово најхитније, и морамо обезбедити да овог пута ЕУ буде присутна и да има снажан глас”, рекао је Друцас.

Он сматра да европска перспектива читавог региона може подстаћи „политички процес, који треба да почне за Косово”.

„Истовремено, потребно је да оставимо отворен и јасан пут за Србију да започне преговоре о приступању са ЕУ”, каже Друцас.

Он се осврнуо и на односе Атине и Скопља, оценивши да то није билатерални спор и цепидлачење око историјских симбола, већ регионално питање, са дубоким историјским коренима, везано за добросуседске односе.

Друцас је подсетио да се највећи део Македоније, као географског појма, налази у Грчкој, нешто мањи део у Бившој Југословенској Републици Македонији, а најмањи у Бугарској.

„Део не може представљати целину и ексклузивним захтевима БЈРМ на име 'Македонија' не сме се допустити да подстакну национализам”, истакао је шеф грчке дипломатије.

„Да би се постигао компромис, две стране морају да се сретну на средини и начине реципрочне кораке да би премостиле јаз и помириле супростављене позиције. Грчка је већ учинила свој део”, рекао је Друцас.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер