уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дик Марти: Новац ОВК "стављан на рачуне и у швајцарским и немачким банкама"
Хроника

Дик Марти: Новац ОВК "стављан на рачуне и у швајцарским и немачким банкама"

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. децембар 2010.

Известилац Савета Европе Дик Марти изјавио је да је Швајцарска годинама знала за наводну уплетеност косовског премијера Хашима Тачија у трговину наркотицима и органима и чак је донета забрана уласка Тачију у Швајцарску.

"А, тако нешто се не ради када је реч о апсолутно часним особама", изјавио је Марти швајцарском листу "NŽ am Zontag".

Име Тачи свакако се може наћи у полицијским досијеима, рекао је Марти који у свом извештају критикује међународну заједницу да је знала за злочине косовског руководства, али да из политичких разлога ништа није предузела поводом тога.

Савезна служба за миграцију и савезна полиција Федпол, позивајући се на заштиту података, нису хтеле ништа да кажу о могућој забрани уласка. Међутим, дирекција за спољне послове је потврдила да је Берн 2002. године Тачију, који је тада био председник Демократске партије Косова - странке проистекле из ОВК, ускратио визу, наводи швајцарски лист.

Бројни косовски побуњеници су деведесетих година живели у Швајцарској. И Тачи је био студент у Цириху, пре него што се уздигао до места политичког лидера ОВК. Швајцарска је за ОВК била од стратешког значаја. Одваде су регрутовани борци и организовано финансирање отпора, пише лист и подсећа да у Швајцарској данас живи око 200.000 људи са Косова.

"Тачи је због своје активности у борби за независност Косова постао важна политичка личност што му је донело судско гоњење од 'једне друге државе'. Због тога је донета одлука да му се не изда виза", наводи та дирекција у свом саопштењу, које је пренео швајцарски лист, уз објашњење да швајцарске власти нису желела Тачија у Швајцарској, јер га је Србија тражила због ратних злочина.

Министарка спољних послова Мишелин Калми-Реј није 2008. године обавестила Спољнополитичку комисију Национаног савета током распаве о признавању Косова о забрани уласка Тачију, како је рекао тадашњи председник комисије Гери Милер. "Међутим, било је познато да је против више чланова косовског руководства подигнута оптужница", рекао је Милер.

"Било је јасно да се овде ради о признавању једне државе за коју се не зна шта су њени политички експоненти радили у рату", казао је Милер који је био против признавања Косова.

Известилац Савета Европе Марти полази од тога да је наводна мафијашка мрежа око премијера Тачија зграбила за себе контролу над новцем који је од косовске дијаспоре ОВК добијала за борбу. Овај новац је стављан на рачуне и у швајцарским и немачким банкама.

Председница Спољнополитичке комисије Христа Марквалдер жели да се разјасне оптужбе према којима се новац од трговине дрогом и органима сливао на рачуне у Швајцарској.

"Уколико се сумње потврде, државно тужилаштво мора да реагује", рекла је она.

О тешким оптужбама које је Марти изнео нарочито против Тачија Спољнополитичка комисија ће расправљати на следећој седници 10. и 11. јануара, а тада ће и министарка Калми-Реј морати да "пружи неке одговоре", наводи швајцарски лист.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер