субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дик Марти: Нема правде без истине
Хроника

Дик Марти: Нема правде без истине

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 25. јануар 2011.

Нема правде без истине, и није овај извештај скандал, како многи тврде, већ је скандал политички опортунизам који је надјачао правду, изјавио је данас известилац Савета Европе Дик Марти, на заседању Парламентарне скуптштине Савета Европе (ПССЕ).

У расправи о резолуцији поводом нелегалне трговине људским органима на Косову, Марти је нагласио да он није писао политички извештај о ситуацији на Косову.То није извештај против Косова, нагласио је Марти, већ се тражи независна истрага ради утврђивања истине о индицијама о ратним злочинима до којих је он дошао.

Извештај се не бави односима између Србије и Косова, не релативизује злочине које је починио Милошевић и није пледоаје за Србију, нагласио је Марти. То је извештај о кршењу Конвенције о људским правима, објаснио је Марти, истичући да је Савет Европе место на којем би о томе требало да се говори.

Зашто је "извештај Марти" изазвао скандал у међународној јавности, а није чињеница да су поједини сведоци у процесима за ратне злочине убијани, што је дочекано са равнодушношћу, упитао је Марти.

Нашли смо сведоке и они немају везе са Србијом и Русијом, додао је Марти, они воле своју земљу и немају поверења у локалне и међународне судове. Марти је похвалио извештај Жан Шарла Гардета о заштити сведока и указао да се сведоци плаше за сопствене животе, али су имали поверења да говоре пред истражитељем Савета Европе. Према речима Мартија, несхватљиво је да су уништени докази Хашког трибунала о постојању Жуте куће у Албанији. Од почетка сам инсистирао да се води рачуна о свакој речи у овом извештају и да се у њему не чита оно што не пише, али видим се то није поштовало, оценио је Марти.

Он је поновио да је извештај могао бити и без помињања имена, али сматра да би то била хипокризија, јер се та имена помињу у многим полицијским и обавештајним извештајима и новинским чланцима.

Без имена, био би осумњичен цео један народ, иза кога би се сакрили осумњичени, објаснио је Марти. Према његовим речима, постоји и потврда о постојању

затвореничких логора на северу Албаније. То је, како је рекао, потврђено и истрагом Еулекса о томе да су у затворима ОВК на северу Албаније жртве били и Срби и косовски Албанци, који су сматрани издајницима.

Марти је поручио да би усвајање резолуције био корак ка трагању за истином, без које нема правде. Тражимо истрагу, а не неке радње које би биле алиби за правду, тражимо истину ради поштовања достојанства људи који живе на Косову, рекао је Марти.

Сви учесници у расправи, који су говорили у име својих посланичких група, указали су неопходнност да се спроведе независна истрага о тврдњама из Мартијевог извештаја и да се утврди истина.

Мартију овлашћење да достави доказе Тужилаштву Еулекса

Дик Марти, швајцарски посланик добио је овлашћење на седници Правног комитета Савета Европе да достави доказе тужилаштву Еулекса за трговину органима на Косову и умешаности Хашима Тачија, актуелног премијера Косова, потврђено је “Блицу” у Стразбуру.

- Састанак правног комитета Савета Европе почео је захтевом Дик Мартија да га комитет овласти да може да поднесе доказе Еулексу до којих је дошао у свом извештају и под условом да сведоци буду потпуно заштићени у том поступку.

Сви за усвајање резолуције осим албанске делегације

Посланици Парламентарне скупштине Савета Европе готово јединствено износе став да резолуција на основу извештаја Дика Мартија о трговини људским органима на Косову и у Албанији треба да буде усвојена. За њу су се до сада изјаснили сви посланици изузев албанске делегације, која се противи.

Правном комитету СЕ поднето је 21 амандмана, четири је подонео Марти и сва четири су прихваћена, а од преосталих 17 колико је поднела албанско турска делегација усвојен је само један и он се односи на измену назива резолуције. Ако пред парламентом СЕ буде усвојен тај амандман резолуција ће гласити: Истрага на основу тврдњи о трговини људским органима.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер