субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дик Марти: И српско правосуђе је надлежно да истражује трговину органима на Косову
Хроника

Дик Марти: И српско правосуђе је надлежно да истражује трговину органима на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. децембар 2010.

И српско правосуђе је надлежно да истражује о трговини људским органима на Косову, изјавио је, у ексклузивном интервјуу за ”Новости”, известилац Савета Европе Дик Марти. Читао сам у штампи, не знам да ли је истина, да српско правосуђе и тужилац имају индиције о локализовању новца. Тужилац има могућност, преко међународног истражног поступка, да расветли тај аспект.

Знате ли где је отишао новац од трговине органима?

- То треба да расветле судске власти. Ми смо парламентарна организација, задужена да открива чињенице противне Европској конвенцији о људским правима. Навели смо читав низ индиција о могућим тешким кршењима ове конвенције и сада је на надлежним инстанцама, које имају моћ и средства, да истраже све детаље.

Ви, лично, нисте нашли неки траг том новцу?

- Чак и да сам га нашао, не бих то изнео преко штампе, већ бих на то указао судским инстанцама. Али, изгледа да судске власти већ имају траг.

Не знате, дакле, ни да ли је део овог новца, можда, како се наводи, завршио делом и за куповину подршке на политичком нивоу у међународној заједници приликом проглашења независности?

- Оно што сам ја истраживао, није у вези с косовском независношћу. Независност је политички акт, а од мене се тражило да урадим извештај о индицијама да су почињени тешки злочини у одређеном тренутку, од стране одређених група.

Имате ли информације о клијентима који су примали органе?

- Еулекс, тренутно, води истрагу о трговини органима која се одвијала у каснијем периоду, а пошто би могла да постоји веза између ове две ствари, одлучио сам да с тим у вези не износим детаље.

Да ли је бивши представник међународне заједнице на Косову Бернар Кушнер, према вашим сазнањима, могао да буде у току с трговином органа?

- Не усуђујем се да замислим да је био у току! Мислим да је он сам већ одговорио на то питање.

Мислите, дакле, да није знао шта се дешава на Косову?

- Много људи је знало да постоје криминалне активности. Е, сад, колики је степен сазнања које је он имао, то заиста не могу да знам. Знам само да су обавештајне службе слале извештаје, које сам лично видео. Ове службе, нормално, обавештавају политичке власти својих земаља о томе шта су откриле. Постоје земље чијим властима је било прилично нелагодно да читају ове извештаје. Али, то све није у вези с мојим радом, јер задире у политички аспект.

Све је, ипак, повезано. Могу ли се градити независност и будућност, на основу оваквог наслеђа, каквим га ви описујете у свом извештају?

- Није моје да о томе говорим. Овде није реч о независности. Али, житељи Косова, било којој заједници припадали, имају право да знају истину. Не мислим да може да се гради будућност једне заједнице на истинама које нису изречене.

Шта очекујете да се догоди сада, после вашег извештаја?

- Одбор Савета Европе је једногласно подржао нацрт резолуције, о којој ће се расправљати на пленарној скупштини крајем јануара. Мислим да би различите надлежне инстанце требало све то сада да истраже. То се односи на правосуђе на Косову, међународне судске инстанце, али и на правосуђе Србије, које је такође компетентно, јер је, извесно, било српских жртава. Проблем је у томе што сведоци нису заштићени, у шта смо, нажалост, до сада могли да се уверимо. Било је сведока који су убијени. Не треба се, дакле, чудити, што постоје људи који знају, али не желе да говоре пред државним службама. Сведоци никада неће говорити под оваквим условима, јер је било много убистава.

Шта је, онда, решење, кад српско правосуђе не може да истражује на Косову, кад Еулекс, према вашим речима, то неће моћи да уради јер често мења особље и контролишу га косовске власти, док власти Косова и Албаније то не желе да ураде?

- Нисам сигуран да је Еулекс компетентан у овој афери. Надлежност у истрази је један од проблема који остаје да се реши. Мој извештај је изнео неке чињенице, а сада је на одговарајућим инстанцама да нађу решење за овај проблем.

Брине ли вас најављена тужба Хашима Тачија?

- Против мене су већ били поднели тужбу у Пољској, због навода о тајним затворима. Господин Тачи добро зна да известиоци Савета Европе имају имунитет и да подношење тужбе у тим случајевима ништа не значи. Лако је тужити некога, потребно је, пре свега, све учинити да би се видело шта се догодило, објаснити и одговорити, тачку по тачку, наведене индиције. Тужба ће потрајати годинама, а тако се неће открити истина о ономе шта се догодило.

Како коментаришете могућност да је биро Савета Европе у Приштини, наводно,

привремено затворен због могућих консеквенци у вези с вашим извештајем?

- Немам никаквих информација о томе. Мисија СЕ на Косову нема апсолутно ничег заједничког с мојим радом на извештају. Нисам их срео, не знам, чак, ни где им се налази канцеларија.

Јесте ли могли да замислите да ће ваш извештај изазвати толико интересовање?

- Па, и не баш. Јер, на нешто слично је указала и бивши тужилац Хашког трибунала Карла дел Понте, још пре две године. То је и дало повода за извештај. А, то нису биле било чије изјаве у медијима, већ, ипак, наводи највишег тужиоца међународног суда за бившу Југославију.

Знате ли још нешто о трговини људским органима на Косову, што нисте јавно изнели? 

- Одговор се само делимично налази у мом извештају. 

Истакли сте да неке ствари нисте рекли због истрага које су у току, а неке због тога што нисте имали довољно доказа...

- Управо тако, сами сте одговорили.

Добијате ли претње на основу вашег извештаја?

- То је безбедносни аспект, о којем нема потребе да говоримо. То питање се односи лично на мене, а не на мој извештај. То се не тиче јавности. 

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер