петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дијана Вукомановић: Србија има разлога да се љути због недобијања кандидатуре, али се „није догодило ништа страшно“
Хроника

Дијана Вукомановић: Србија има разлога да се љути због недобијања кандидатуре, али се „није догодило ништа страшно“

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. децембар 2011.

Београд - Потпреседница СПС Дијана Вукомановић оценила да после недобијања кандидатуре Србија има разлога да се љути, али да нико не треба да буде изненађен.

Она је, гостујући у емисји Б92 “Хоћу да знам” рекла да се после недобијања статуса кандидата за чланство у ЕУ није догодило ништа “страшно”, односно да је ситуација под контролом и да се није догодило ништа дестабилизујуће, што је најављивала опозиција- да ће пасти влада, да ће се дестабилизовати ситуација на Косову.

“Мислим да владајућа коалиција држи ствар под политичком контролом и да ће привести свој мандате крају”, казала је она.

На питање да ли изјаве лидера СПС-а и министра унутрашњих послова Ивице Дачића, који је рекао најпре да за Косово треба ратовати и да је за добијање кандидатуре од Србије тражено да призна Косово, што је касније признао и председник Србије, не личе помало на политичку нестабилност, Вукомановићева је рекла да је Дачић наступао и у државотворном смислу, односно да није само функционер СПС-а.

“Нагласак изјаве Дачића је био да Србија инсистира на миротворном решењу, али да то не сме бити схваћено као сигнал Тачију да има одрешене руке да он користи силу”, казала је она и подсетила да је инсистирање да се специјалне јединице РОСУ сместе на административне прелазе било демонстрација силе на коју политичари у Србији треба да на те милитаристичке провокације одговоре миротворним начином реаговања.

И СПС се залаже за миротворно решење дијалогом и од тога не одустаје, казала је Вукомановићева и подсетила да је СПС схватио да је прошла политика “око за око” била фаталистичка и да није дала резултате, због чега је сада страначка политика “утук на утук”, односно да српска страна на све провокације на Косову треба да одговара веома прибрано.

На питање да прокоментарише јучерашњу изјаву Дачића да је од Србије тражено да призна Косово зарад добијања статуса кандидата за чланство у ЕУ, Вукомановићева је рекла да је то рекао и Тадић, с тим да је председник СПС-а то појаснио.

“Тадић је наговестио то али није хтео да појашњава, али је председник СПС-а то појаснио. Стил Дачића је да директно говори и он је пред пут у Брисел рекао да Србија треба јасно и гласно да каже шта може и жели да уради, као и шта неће да уради. Дачић успешно афирмише нови стил у српској политици, и истовремено је веома искусан и политичар великог формата и у пуној снази. Он је управо тај који се залаже за отворени разговор о кључним проблемима, свакако дефинисање статуса Косова и где су границе републике и ко су заиста наши лојални грађани је кључно питање за све нас", казала је Вукомановићева.

Према томе, додала је она, треба ствари и проблеме назвати правим именима, што треба да раде политичари. Они, како је прецизирала, треба да разговарају с грађанима Србије, не само преко медија.

“Мислим да је потрошено драгоцено време у ове 4 године, али да није урађено довољно на европским, односно евроатлантским интеграцијама", казала она, поредећи то са осталим земљама које су потрошиле доста времена за кампању евроинтеграција.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер