петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Део Срба се спрема за изборе, упркос ставу Владе Србије
Хроника

Део Срба се спрема за изборе, упркос ставу Владе Србије

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 10. новембар 2010.

Рок за предају изборних листа за косовске изборе истиче сутра увече, а Централној изборној комисији још ниједна српска странка или грађанска иницијатива није предала избирну листу, мада се поједине тамошње странке спремају за изборе, упркос одлуци Владе Србије да за то нема услова.

Излазак на косовске изборе најавили су представници Самосталне либералне странке (СЛС), Српска социјалдемократска странка, Српска народна странка, Јединствена српска листа, као и Грађанска иницијатива.

У Самосталној либералној странци очекују да испред српске заједнице убудуће преузму највећу одговорност у косовском парламенту.

Председник СЛС-а Слободан Петровић је изјавио да очекује да та странка буде репрезентативни представник српске заједнице и да у косовском парламенту има неколико мандата више од загарантованих десет.

Председница Европског покрета Срба на Косову Рада Трајковић је рекла да ради на предаји Српске јединствене листе, која би била упориште за опстанак Срба на Косову.

"На тој листи ће бити представници странака на власти у Србији, биће опозиционих представника и ванстраначких личности. На листи ће бити и младих, који већ граде ауторитет у својим срединама на Косову и Метохији", казала је Трајковићева.

Она не сматра да ће бити конфузије међу косовским Србима због става Београда - да нема услова за излазак на изборе, и најаве да ће на јединственој листи бити представника странака које су у Влади Србије.

"То је знак да је Влада Србије демократска и да неће санкционисати страначке представнике да сами процењују и предузимају кораке сходно дешавањима на Косову", рекла је Трајковићева.

На изборима ће се, како је најављено, појавити и мултиетничка листа кандидата Срба и Албанаца, коју предводи Радомир Димић, који сматра да та листа може бити полигон за помирење два народа.

За разлику од наведених политичара, Срби у неким косовским срединама су против избора, попут села Прилужје код Обилића, у коме анкетирани Срби не размишљају о изласку на изборе.

Они су сагласни са ставом Владе Србије да нема услова за учешће Срба на овим изборима.

Парламентарне изборе на Косову и Метохији заказале су привремене косовске институције за 12. децембар, а Влада Србије је данас саопштила да нема услова за излазак Срба на те изборе.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер