петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Денис Киф: Добро је што је Вучић рекао Додику да размисли о референдуму; Желимо да видимо реформисану Србију у реформисаној ЕУ
Хроника

Денис Киф: Добро је што је Вучић рекао Додику да размисли о референдуму; Желимо да видимо реформисану Србију у реформисаној ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 25. јул 2015.

Амбасадор Велике Британије у Србији Денис Киф оценио је да је политика Британије у Србији и на Балкану конзистентна и кохерентна, што је подршка помирењу.

Осим тога, Киф је нагласио да такву политику према суседима има и премијер Александар Вучић, што је показао и састанак са тројицом чланова Председништва БиХ у Београду.

"Ми према Балкану имамо конзистентну и кохерентну политику, а то је подршка помирењу као доприносу стабилности Балкана", рекао је Киф у интервјуу за лист "Данас". 

Политика Владе Србије је јасна и то је политика реформи и интеграција у ЕУ и не видим промену у тој политици, рекао је Киф, додајући да је још један доказ те политике састанак премијера Србије и чланова Председништва БиХ. 

Коментаришући тај сусрет, Киф је истакао да је то веома позитиван корак и добра вест за обе стране. 

"Мислим да је то искрен и позитиван корак. Председник Владе Србије такође има конзистентну и кохерентну политику према суседима. Састанак са члановима Председништва БиХ видим као део те политике. Његова прва посета региону је била у Сарајеву, затим је био у Загребу и Тирани и наравно отишао је у Поточаре. Потпуно сам био шокиран оним што се тамо догодило. Али је чињеница да је он тамо био врло позитивна", рекао је Киф. 

За њега је, како је навео, најважнија слика те посете био моменат када су Мајке Сребренице Вучићу дале цвет Сребренице. 

"Тај моменат је симбол помирења. Када је реч о помирењу у региону, рекао бих да са Србијом имамо у основи исту политику и жеље. Јасно је да када је реч о резолуцији о Сребреници у СБ УН, нисмо имали исти став, али то се дешава", додао је Киф. 

Киф је нагласио да ће ове године директна билатерална финансијска подршка Британије Србији бити око пет милиона фунти. 

"То значи помоћ после поплава, реализација разних програма, стипендирање, стручне размене, стажирање, подршка реформама у интеграцијама. Премијер (Дејвид) Камерон је најавио и нови програм подршке од око три милиона фунти", казао је Киф. 

Он је навео да Британија жели да види промене у ЕУ јер мисли да треба да буде флексибилнија и конкурентнија на светској сцени, као и да мисли да су потребне реформе и у Србији. 

"Желимо да видимо реформисану Србију у реформисаној ЕУ. Мислимо да је то могуће и радимо на томе", нагласио је Киф. 

Указујући на важност политичких и економских реформи, као и усвајање заједничких европских вредности, Киф је рекао да је за Британију веома важна политика Србије у региону, као и председавање ОЕБС-у, које је назвао професионалним и ефективним. 

"То нам говори да је Србија способна да игра конструктивну улогу на европском нивоу", навео је Киф. 

На питање како оцењује економске реформе у Србији, Киф је казао да је сада важно питање имплементације закона и питање да ли има економског раста. 

"Видећемо да ли све ове реформе значе економски раст. На почетку године сам рекао да ће ова година за Србију бити година изазова", додао је Киф. 

Одговарајући на питање какав би однос Влада Србије требало да има према Милораду Додику, Киф је казао да не би да премијеру говори како да се понаша према председнику Републике Српске, али да мисли да је врло важно да председник владе и влада могу да имају позитивну улогу у неким ситуацијама. 

"На пример, када је господин Додик предложио референдум у РС, председник владе му је поручио да размисли о томе. Референдум је врло опасан јер је против свих обавеза, договора свих лидера у БиХ. Кочи напредак ка ЕУ и одвлачи пажњу од стварних друштвених и економских проблема са којима се грађани сусрећу. Не видим како може то да допринесе помирењу и напретку БиХ", рекао је Киф. 

Поводом обележавања годишњице Олује 5. августа, Киф је навео да у односима између свих земаља Балкана има тешких годишњица, нагласивши да је потребно да све стране покажу зрелост и одговорност. 

Киф је, на питање какво лице Србије види грађанин Британије када гледа и слуша српског премијера и министра спољних послова, одговорио да нормалне људе у Британији више интересује тенис и фудбал и да је најпознатији Србин у његовој земљи Новак Ђоковић.

(Данас) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер