петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Делта холдинг": На продају само до 50 одсто капитала "Делта Максија"
Хроника

"Делта холдинг": На продају само до 50 одсто капитала "Делта Максија"

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. јул 2010.

"Делта холдинг" саопштава да продаја те компаније није у плану, нити су вођени разговори о томе. Једино се разговара о продаји 50 одсто капитала у малопродајном ланцу "Делта макси", наводи та компанија.

Да ли ће највећа српска компанија, Делта холдинг, наставити да послује у Србији? Ко је и зашто тужио Милку Форцан? Да ли су Белгијанци најближи томе да буду нови власници Максија? Само су нека од питања којима се баве медији.

У међувремену, једини опипљив одговор стигао је у Виши суд у Београду: Тужба Делта стара против Милке Форцан, њене сестре Смиљке Милеуснић-Аџић и Звездана Ћосића због, како се наводи, злоупотребе службеног положаја.

Делта холдинг није на продају и о томе није било разговора, одговарају из те компаније на медијске спекулације.

Медији су писали и да ће белгијски трговински ланац Делез, који послује у шест земаља, купити најпре Темпо центре, а после и контролни пакет акција Делта максија, да ће Мирослав Мишковић продавати и друге делове пословног система и напустити Србију.

Медијима је стигао одговор из кабинета корпоративног директора.

"Делта холдинг није на продају. Сви делови пословног система имају јасне и амбициозне развојне планове. Једино се разговара о продаји до 50 одсто капитала у малопродајном ланцу Делта макси. У току су разговори са потенцијалним стратешким партнерима", пише у саопштењу Делте.

Продаја Максија, који је у дуговима према добављачима, била је повод да се покрене прича о продаји целе компаније, како би се постигла виша цена.

Стручњаци, међутим, верују да се на такав корак власници обично одлучују због тешкоћа у пословању, недостатка кадрова, или жеље да се окрену некој другој делатности. У том контексту, говори се да ће се Мирослав Мишковић окренути пољопривреди.

"Мишковић је изашао из банкарства и продао је неколико других ствари. Овај период је иначе био повољан да онај ко има новца стекне предузеће, али убудуће у конкуренцији са осталим светом неопходно је да остане у једној области у којој је најбољи", кажеекономистаМилан Ковачевић.

Ако, и шта год да Мишковић буде продавао, нови власник његовог капитала мораће да тражи сагласност Комисије за заштиту конкуренције.

"Комисија нема сазнања шта се дешава на тржишту малопродаје што се тиче ланаца који су овде то би била лошија опција. Било би боље и када се Делта не би продавала одједном већ појединачно - поједини ланци различитим купцима", наводиДијана Марковић-Бајаловић из Комисије за заштиту конкуренције.

Стручњаци, међутим, подсећају да нико не жели да купује компанију у спору. Тако ће тужба против Милке Форцан отежати продају до 50 одсто Максија и, евентуално, других делова Делта холдинга.

Некадашња Мишковићева десна рука је, преносе медији, блокирала једно од његових предузећа, пуштајући меницу од пет милиона евра, што је, како се наводи, био основ за тужбу.

Из Делте је и на ту спекулацију одговорено саопштењем у којем кажу да Мирослав Мишковић не тужи Милку Форцан, већ компанија Делта стар и то по службеној дужности, како би заштитила интересе своје имовине, али и малих акционара и државе Србије.

На медијска нагађања кратко је реаговала и Милка Форцан: "Нека адвокати раде свој посао".

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер