субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Делегацију косовских Албанаца у УН пропустила делегација Албаније
Хроника

Делегацију косовских Албанаца у УН пропустила делегација Албаније

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 28. септембар 2009.

Генерални Секретаријат Уједињених нација није омогућио представницима косовских Албанаца улазак у салу током заседања Генералне скупштине светске организације, већ су они тамо ушли на позив делегације Албаније, изјавио је Танјугу портпарол генералног секретара УН Брендон Варма.

Варма је поновио да Косово није чланица УН и да сходно томе представници Косова нису званично учестововали у раду Генералне скупштине УН.

„Генерални Секретаријат УН није дао представницима Косова пропуснице за улазак у салу Генералне скупштине”, подвукао је Варма.

Он је објаснио да све чланице Генералне скупштине добијају одређени број пропусница односно карата с којима могу да позову кога желе да присуствује заседању Генералне скупштине из тзв. ВИП дела сале.

„По свему судећи, у овом случају представнике Косова позвала је албанска делегација”, рекао је Варма.

„Представници косовских Албанаца били су присутни у сали само у суботу за време говора албанског премијера Саљија Берише и то на позив албанске делегације а не Генералног секретаријата”, прецизирао је он.

Србија је јуче уложила званични протест Уједињеним нацијама због чињеница да је председнику Косова Фатмиру Сејдиуу и другим представницима косовских Албанаца дозвољено да присуствује 64. заседању Генералне скупштине УН.

За Србију, улазак делегације Приштине у салу Генералне скупштине УН представља кршење правила и нарушавање статусне неутралности УН, речено је Танјугу у Мисији Републике Србије при УН.

Београд је од Секретаријата УН затражио да отвори истрагу и утврди како је било могуће да Сејдиуу и члановима делегације привремене администрације у Приштини буде дозвољено да као приватна лица бораве у седишту УН у време заседања Генералне скупштине.

Према тумачењу које је Танјугу дато у Мисији Републике Србије при УН, предстаници Косовских Албанаца по правилу су могли да буду присутни и до сада су били присутни на заседањима Генералне скупштине или Савета безбедности на основу пропусница које им издаје Протокол УН на захтев УНМИК- а, односно Одељења УН за мировне операције.

Те пропуснице дозвољавају ограничени приступ само у опште просторије као што су салони, ресторани и сл., и у Савет безбедности када се разматра извештај УНМИК-а, али не и у сале где се одржавају састанци тела УН.

Ове године представници Приштине су примећени у разговору са другим делегацијама у посебно направљеним привременим одељцима за билатералне разговоре, па је делегација Србије поставила питање да ли су они овлашћени да их користе, речено је Танјугу у Мисији Србије при УН.

Представници косовских Албанаца су такође виђени с картама које се дају делегацијама за уласке у неке сале УН што је Секретаријат објаснио могућношћу да су их добили од неке од делегација, а врхунац је био када су се појавили у сали Генерлне скупштине, напомиње Танјугов извор.

Уследио је протест Министарства спољних послова Генералном секретару УН и захтев да секретаријат УН спроведе истрагу.

„Тврдимо у ноти да се ради о кршењу правила и статусно неутралне позиције УН”, навео је извор из Мисије Србије при УН.

По мишљењу спрске стране, чак и да је реч о пропусницама које свака чланица може тражити за слушање говора у сали Генералне скупштине, то опет представља кршење правила, речено је Танјугу.

 

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић изјавио је да то што је делегација Косова боравила у седишту УН за време одржавања Генералне скупштине представља „рушење правила и етичког кодекса УН”, додајући да не жели да прејудицира исход протеста који је уложио Београд, пре званичног објашњења Генералног секретаријата светске организације.

Јеремић је, гостујући у вестима телевизије Б92, истакао да „Косово није, нити ће икада бити држава чланица УН”, указујући да је очигледно да је нека од држава чланица УН пријавила представнике Косова као део сопствене делегације, што представља, како је нагласи, „рушење правила и етичких кодекса УН”.

Србија је затражила објашњење како је могуће да представници Косова, међу којима и председник Фатмир Сејдиу, добију пропуснице и то не оне које су имали на почетку као приватна лица, већ оне које могу да добију само државе чланице, рекао је Јеремић.

Србија је са пуним правом тражила истрагу по том питању, казао је Јеремић, додајући да се ускоро очекује и званично објашњење.

Делегација Србије, предвођена председником Борисом Тадићем, током прошлонедељне посете Њујорку, уложила је велики напор да заустави покушаје да се неке земље приволе да признају независност Косова, навео је Јеремић.

Он је додао да је, у том смислу, српска делегације имала више од 70 контаката са шефовима држава, влада и министрима спољних послова.

„Неки од најутицајнијих играча у међународној арени, заједно са представницима Приштине, лобирали су за независност Косова”, рекао је Јеремић, напомињући да би у наредних недељу до две требало да буде јасно ко је био успешнији.

Коментаришући недавну изјаву Карла Билта да су услови чланства Србије у ЕУ добросуседски односи и „прагматичан однос према Косову”, Јеремић је рекао да његов шведски колега сигурно не очекује да Србија призна независност Косово и да то није званичан став ни Шведске, нити било које чланице ЕУ.

Србија ће наставити да испуњава све услове предвиђене копенхашким критеријумима за чланство, док друге услове, посебно оне које би за ефекат имале кршење Устава, нећемо прихватити, нагласио је Јеремић.

Он је навео да Србија има „снажну намеру да пут ка пуноправном чланству у ЕУ формализује до краја године подношењем кандидатуре”, као и да се чини све могуће да се до тог тренутка створе најбољи могући услови да то буде позитивно примљено у ЕУ и Европској комисији.

Јеремић је подсетио да се никада није догодило да нечија апликација за чланство буде одбијена.

Одговарајући на поједине оптужбе да се велика средства издвајају за лобирање у Америци и да се то све третира као државана тајна, Јеремић је рекао да Србија већ дуже време улаже организоване напоре у циљу побољшавања односа са САД, као и да ће наставити да чини све што је могуће на том плану.

Што се тиче трошкова, Јеремић је само кратко рекао да „то све кошта” и да „нема онога што не кошта”.

Према његовим речима, на Генералној скупштини УН, председник Тадић је изнео идеју да се 2011. године у Србији одржи самит Несврстаних на годишњицу оснивања те организације.

Јеремић је додао да је он лично имао сусрете са представницима осталих пет бивших југословенских република, од којих се ниједна није успротивила тој идеји, па чак ни Словенија.

Шеф српске дипломатије је казао да „све иде у правцу” одржавања тог самита у Србији.

(Танјуг)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер