субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дејвид Мекалистер: У процесу приступања ЕУ од Србије тражи видљиво и одрживо ангажовање на побољшању односа са Косовом
Хроника

Дејвид Мекалистер: У процесу приступања ЕУ од Србије тражи видљиво и одрживо ангажовање на побољшању односа са Косовом

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 13. јул 2016.

 Известилац Европског парламента за Србију Дејвид Мекалистер изјавио је да се у процесу приступања ЕУ од Србије тражи видљиво и одрживо ангажовање на побољшању односа са Косовом.

"Од Србије се у суштини тражи континуирано ангажовање на видљивом и одрживом побољшању у односима са Косовом. Тај процес ће осигурати да обе стране могу да наставе свака својим европским путем избегавајући да једна другу блокирају у тим напорима", рекао је Мекалистер у интервјуу за портал Јуропиан Вестерн Балканс (Еуропеан Wестерн Балканс -ЕWБ).

Говорећи о немачкој политици према Србији, Мекалистер који је немачки посланик у Европском парламенту, оценио је да је политика Берлина конзистентна и да Немачка не мења своју позицију.

"Канцеларка Меркел је у блиском и отвореном дијалогу са премијером Александром Вучићем и поред других видова подршке покренула је Берлински процес 2014. Када је реч о Бундестагу релевантни документ је резолуција о Србији из 2013. којом се посебно наглашава процес нормализације између Косова и Србије и која ће наставити да уобличава приступ Немачке када је реч о приступним преговорима Србије и ЕУ", рекао је Мекалистер.

"Русија једнострано мења европске границе"

На питање о положају Србије између ЕУ и НАТО с једне и Русије са друге стране, Мекалистер је казао да се од Србије очекује да своју спољну и безбедносну политику усклади са политиком ЕУ и када је у питању Русија.

Мекалистер је рекао и да су најважнији задаци који се налазе пред земљама региона јачање владавине права, борба против корупције и организованог криминала, стагнирање друштвено-економског развоја, укључивање организација цивилног друштва у демократски процес, погоршање слободе медија, последице нерешених билатералних питања.

 "Србија има традиционално снажне економске, социјалне и културне везе са Русијом. Међутим, Русија једнострано мења европске границе покушавајући да шири свој утицај и контролу на делове територија суседних земаља. То је један од разлога што Србија треба да уложи снажне напоре да своју спољну и безбедносну политику, укључујући и политику према Русији, прилагоди политици ЕУ", рекао је. Он је додао да када је реч о НАТО, охрабрује Србију да продуби веома добру и плодну сарадњу са тим војним савезом, али и да то што Србија не жели да постане чланица није проблем.

Известилац Европског парламента за Србију који ће сутра у Београду учествовати на међународном скупу о новој глобалној стратегији ЕУ, оценио је за ЕWБ да исход референдума о изласку Британије из ЕУ неће утицати на одлучност ЕУ да настави процес проширења и подржи реформску агенду у земљама које су њиме обухваћене али да изласком Британије из ЕУ земље Западног Балкана остају без једног од кључних заговорника проширења.

Он је оценио да процес политичких, институционалних, законских, социјалних и економских реформи започетих на Западном Балкану ни из далека није завршен али и додао да је сигуран да ће Србија и друге земље наставити свака свој пут ка ЕУ.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер