субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дејвид Мекалистер: Поздрављам иницијативу Александра Вучића о покретању унутрашњег дијалога о Косову
Хроника

Дејвид Мекалистер: Поздрављам иницијативу Александра Вучића о покретању унутрашњег дијалога о Косову

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 27. август 2017.

Дејвид Мекалистер након посете нашој земљи каже да је Србија спремна да до краја године отвори три нова поглавља у преговорима са ЕУ, објашњава у чему се мимоилазе ставови власти и опозиције и шта мисли о позиву председника Вучића на дијалог о Косову.

Мекалистер се приликом посете Србији састао са представницима власти и опозиције, са којима је разговарао о горућим темама у нашој земљи, и, како каже, на основу саслушаног почиње да ради на свом следећем извештају који ће представити Европском парламенту. За „Блиц” је рекао и када се очекује извештај Европске комисије о напретку наше земље.

Који је ваш основни закључак након дводневних разговора са политичким представницима Србије? Шта можемо очекивати у извештају?

- Као известилац за Србију, сматрам да ми је дужност да долазим редовно у вашу земљу и стога дошао сам у Београд да слушам. Као што сам то радио 2015, па 2016. и сада 2017, када дођем у Србију, састанем се са представницима Владе, парламента, већине и опозиције, цивилног друштва, медија... и почињем да радим на свом следећем извештају који ћу представити Европском парламенту. Очекујем да ће Европска комисија представити следећи извештај о напретку Србије у априлу 2018. Тако да ћемо имати дебату у ЕП следеће јесени. Искористио сам прилику и састао се са Комитетом за европске интеграције и са Скупштином да бих објавио да ћу остати известилац за Србију упркос својој новој функцији у Немачкој јер имам још један извештај да урадим до следећих ЕУ избора, али и зато што желим да покажем личну посвећеност Србији. Имао сам одличне разговоре са председником, премијерком, министром спољних послова, али и са лидерима опозиције. Наравно, власт и опозиција имају различиту слику политичке ситуације у Србији, али то је тако у свим земљама, и моја главна порука је - лично верујем да наредна поглавља треба да буду отворена у 2017. Неколико поглавља су технички добро припремљена да буду отворена, али то, наравно, зависи од чланица ЕУ, које морају да одлуче да ли наредна поглавља треба да буду отворена или не. О томе сам дискутовао са преговарачким тимом за приступање.

Где се највише мимоилазе ти различити погледи власти и опозиције?

- Углавном имају различите погледе на економски развој, функционисање демократије и медијске слободе у Србији. Пажљиво сам саслушао све примедбе опозиције и детаљно ћу размотрити чињенице и поднети извештај, након чега ће се тиме много детаљније и подробније бавити комисија. Били су веома отворени и искрени, критиковали су развој у Србији и моја дужност је да слушам. Покушао сам да представим свој извештај што избалансираније и поносан сам на чињеницу што је мој извештај о Србији добио огромну већину у парламенту ЕУ. Упркос томе што постоје различити погледи на поједине делове српске политике, постоји и консензус у ЕП од конзервативаца, либерала, социјалдемократа до зелених... како видимо генерални развој у Србији, а генерални консензус је - ми желимо да подржимо вашу земљу колико можемо.

Вук Јеремић и Саша Јанковић нису присуствовали састанку. Да ли су вас позвали да вам кажу разлоге одсуства?

- Мој програм је организовала делегација ЕУ, само што сам овога пута имао мало времена. Одлучили смо да уместо да се састајем са представницима опозиције један на један, како сам то радио приликом ранијих посета, да то овога пута буде састанак са лидерима опозиције у једном кругу јер постоје одређене теме о којима можемо дискутовати заједно, као што су владавина права, како парламент функционише, каква је ситуација са демократијом уопште. Драго ми је да су четворица лидера опозиције прихватила мој позив, али гледајте, знам како је бити политичар, понекад заиста није могуће ускладити све. Потпуно сам опуштен у вези са тим. Не знам разлоге због којих се нису појавили, али и даље је време одмора и могуће је да су заиста ван града. Као што сам сада срео Тадића, Радуловића, Јовановића, и Шутановца, срео сам их раније и срешћу их поново. Исто тако сам срео и Вука Јеремића раније, као и Сашу Јанковића док је био омбудсман. Моја врата у Бриселу увек су отворена за српске политичаре, без обзира на то да ли су представници власти или опозиције докле год су на конструктивном проевропском приступу.

Поменули сте да верујете да ћемо до краја 2017. отворити нова поглавља. Која су нам најважнија?

- Та која су спремна на техничком нивоу за отварање су поглавља 6 (право привредних друштава), 30 (спољни односи - заједничка трговинска политика) и 33 (финансијски и буџетски прописи). Оно у чему сам био јасан у разговору са свим саговорницима јесте то да на крају Србија мора да испуни све услове за чланство у ЕУ, што значи да држава мора да отвори и затвори свих 35 поглавља. Тако гледано, свих 35 поглавља су једнако важна јер сви критеријуми морају бити испуњени. Истовремено, када је у питању преговарачки оквир, посебно се узимају у обзир поглавља која се тичу владавине права 23 и 24 са једне стране, као и наставак ангажовања Србије, кроз кораке ка видљивијем и одрживом побољшању односа са Косовом, о чему се преговара у поглављу 35. Тако да би моја порука била - наставите даље, само напред.

Када помињете Косово... јесте ли разговарали са председником Вучићем о његовом позиву на дијалог? Какво је ваше мишљење о томе?

- Председник ми је детаљно испричао због чега је започео ту иницијативу, шта је њен циљ и питао сам га како се дијалог може структурисати. Ја сам немачки и европски званичник и у домаћој, српској политици се постављам стриктно неутрално. Ипак, волео бих да подвучем да поздрављам његову иницијативу и волео бих да охрабрим српско друштво, политичаре, религијске представнике, цивилно друштво, бизнис зједницу... да уђу у дијалог и покушају да пронађу шта би могло бити решење за нормализацију односа Београда и Приштине на одрживој основи.

Члан сте демохришћанске уније (ЦДУ), верујете ли у изборну победу Ангеле Меркел?

- Немачка је сада у том изборном расположењу, кампање су почеле. Анкете су добре за нас (ЦДУ), показују да имамо 15 процената предности у односу на социјалдемократе (СПД). Али, оно што сви знамо као искусни политичари јесте да се једино рачуна оно што се деси на дан избора. Атмосфера у Немачкој је веома позитивна када је у питању Ангела Меркел и њена владајућа коалиција (ЦДУ-ЦСУ), али излазност 24. септембра ће бити кључна тако да морамо да се обратимо нашим бирачима да изађу на изборе и гласају. Још имамо доста времена, тразићемо од немачког народа глас за нови мандат, за јасан мандат нове владе и мислим да је упркос потешкоћама Немачка добра замља у тешка времена. Наша економија добро напредује 10 година заредом. Имамо суфицит у државном буџету што је било незамисливо пре неколико година, имамо најнижу стопу незапослености од раних деведесетих и имамо најнижу стопу незапослености код младих у целој ЕУ. Наш слоган је – ми смо за Немачку где људи желе да живе срећним животом. Захвани смо што смо у тако удобној позицији, али такође знамо – јака Европа и јака Немачка иду руку под руку.

Немачки избори са великом пажњом се прате у целој Европи. Због чега они нису важни само за Немачку?

- Свакако да нису круцијални само за будућност Немачке. Наравно, сваки општи избори у Немачкој тичу се будуће оријентације наше државе. Алтернатива Влади и канцеларки Ангели Меркел била би коалиција социјалиста, зелених и бивших комуниста и то би Немачку одвело у другом и не добром правцу. Због тога желимо да постанемо што снажнији и после избора затражимо коалицоне партнере како да заједно имплементирамо свој манифест. Ови избори изазивају огоромно интереосвање у целој Европи, јер, наравно, Ангела није виђена само као стуб стабилности у Немачкој већ је веома важна фигура када је у питању будућности ЕУ. Наравно, ЕУ има користи уколико Немачка као највећа нација, има снажну и стабилну владу. Али ми, Немци, знамо нешто - наша будућност је уско повезна са будућношћу Европе и зато смо посвећени снажној ЕУ и хоћемо да ојачамо европске институције и мислим да ће се после немачких избора видете неке конкретне иницијативе Париза и Берлина заједно са својим партнерима како да се суочимо са највећим изазовима  у Европи.

Који су тренутно ти највећи изазови?

- Мој лични приступ европској политици ће увек бити да Европа треба да буде велика у великим стварима, а мала у малим. Не желим да се ЕУ носи са сваким проблемом у Европи. Не, треба да дамо простор чланицама, регионалним и локланим администрацијама, а велике изазове, које можемо само да решимо на нивоу Европе и међнародном, е ту нам треба јака ЕУ. Мислим да нам треба снажнија сарадња у решавању мигрантске кризе, у погледу безбедности и требају нам конкретни кораци да ојачамо нашу валуту евро.

Ангела Меркел је пријатељ Србије. Хоће ли остати тако и у новом мандату уколико га освоји?

- Ангела Меркел и влада показали су јаку посвећеност региону Западног Балкана. Из доброг разлога се Берлински процес назива берлинским јер заједно са својим партнерима, Француском, Италијом и Великом Британијом, започели смо ову иницијативу јер желимо да се Западни Балкан даље развија. Није случајност да су немачки демохришћани Ангеле Меркел наклоњени Србији јер снажно верујем да све земље Западног Балкана треба да имају европску перспективу. Наравно, на крају ви одлучујете, али ми вас позивамо да се придружите и верујемо да користи нису само за бизнис, већ и за сваку српску породицу. Тако да, Ангела је показала посвећеност и наставиће тако. Оно што ми се допада код Берлинског процеса јесте то што се фокусирамо на конкретне пројекте и оно што ради Ангела Меркел је повезивање – спојите људе, градите мостове. Али не само симболички већ и инфраструктурално: аутопутеви, железнице, ближа енергетска сарадња… то је инфраструктура која спаја људе и зато снажно подржавам иницијативу размене младих међу балканским државама. Најбољи историјски пример томе је немачко-франуцуска иницијатива младих која је била камен темељац помирења и сада је најближе пријатлејство које имамо управо немачко-француско. Стога ћу увек подржати балканске политичаре који се залажу за политику помирења, регионалне сарадње и добосуседских односа. Ми знамо из историје - стабилност на Балкану је кључ јер ако овде постоје нестабилности то се шири и зато су ваши проблеми и наши проблеми, али ваше наде су и наше. Зато волим да дођем овде и Србија има толико пријатеља у Бриселу из свих политичких странака који желе да помогну Србији и осталим земљама Западниг Балкана.

Поклон од Вучића

- На конференцији за новинаре рекао сам на српском: „Волим Србију - јер Србија је толико поносна нација“ и то сам увидео захваљујући толиким разговорима са председником Вучићем и прочитао сам толико књига о српској историји. Вучић ми је приликом прошле посете дао књигу о српској историји у 19. и 20. веку, и ви сте толико поносна нација и дивни људи. Верујем да би Србија и Срби представљали веома вредан допринос нашој породици нација и зато подржавамо пут ка ЕУ.

 

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер