петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дејвид Камерон: Велика Британија мора да удари на "Исламску државу"
Хроника

Дејвид Камерон: Велика Британија мора да удари на "Исламску државу"

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. новембар 2015.

Британски премијер Дејвид Камерон данас је навео разлоге због којих Велика Британија треба да се прикључи ваздушним нападима на положаје Исламске државе у Сирији. Камерон је понудио одговоре на седам питања која је претходно поставио Комитет за спољне послове.

1. Како би прикључивање Велике Британије побољшало шансе међународне коалиције за успех?

Коалиција мора да умањи утицај Исламске државе, поврати одузету територију и пресече изворе финансирања финансија, а у свему томе Британија може да помогне. Ако останемо ван напора коалиције, то значи да препуштамо борбу другим нацијама, укључујући и оне које су мање способне од нас.

2. Како би прикључивање Велике Британије допринело транзиционом плану за Сирију?

Исламска држава представља озбиљну претњу десетинама хиљада сиријских бораца, који се истовремено противе режиму Башара ал Асада. Акција коалиције против исламиста, укључујући и нашу земљу, ослободиће борце притиска ИСИС-а и омогућити им да боље штите сиријске цивиле и концентришу се на свој прави циљ - политичку транзицију у земљи.

3. Да ли би ваздушни напади Велике Британије били легални?

Према резолуцији 2249 Савета безбедности Уједињених нација, донетој 20. новембра, ИСИС представља "глобалну претњу међународном миру и безбедности", а чланице коалиције се позивају да "предузму све неопходне мере како би спречиле терористичке активности у Ираку и Сирији".

Постоји јасна правна база за војну акцију против Исламске државе у Сирији. Велика Британија има право на самоодбрану, као и на одбрану својих савезника.

4. Да ли би Велика Британија имала сагласност кључних регионалних играча (Турске, Ирана, Саудијске Арабије и Ирака) и да ли би влада тражила њихову сагласност пре интервенције?

И Турска и Јордан су јасно нагласили да би подржали прикључивање Велике Британије ваздушним нападима на ИСИС у Сирији. Саудијска Арабија, Турска, Ирак, Иран и Русија су чланице Међународне групе за подршку Сирији и део су политичке стратегије за окончање сиријског конфликта.

Иран је више пута показао да има различиту представу од наше, о томе како напади у Сирији треба да изгледају. Надамо се да ћемо кроз преговоре са Ираном постићи заједничко решење, али нећемо дозволити Ирану вето над нашим кључним безбедносним интересима.

5. Које би копнене снаге преузеле територије "очишћене" од исламиста?

У Ираку добро функционише модел по којим Ирачани (укључујући ирачке безбедносне снаге и курдске Пешмерге) преузимају и задржавају територије повраћене од исламиста. У Сирији би то тешко функционисало, јер се Асадове снаге и даље боре против опозиције. Било какво мешање спољних снага, укључујући било коју муслиманску војску, само би додатно распламсало конфликт.

Ипак, Курди и друге наоружане групе покалазе су да су способне за преузимање територије од ИСИС-а и њено задржавање. Према нашим сазнањима, око 70.000 сиријских опозиционих бораца, који не припадају екстремистичким групама, већ су повратили делове територије која је била под контролом исламиста, и олакшали патње цивила.

Када је реч о традиционалним сунитским територијама, као што је Рака, само "умерени" Сунити могу да их преузму. Такве "умерене" оружане групе већ су показале да могу да бране територију северно од Алепа.

6. Какве ефекте влада очекује од ваздушних напада на Сирију?

Циљ кампање коалиције против ИСИС-а је умањити способности Исламске државе, тако да више не представља терористичку претњу по Велику Британију, нити егзистенцијалну претњу по Ирак, Сирију и друге државе. Сарађујемо са савезницима, како бисмо били сигурни да не постоје "сигурна уточишта" где би ИСИС могао да оперише.

Победа коалиције над ИСИС-ом укључивала би "сечу" извора њиховог финансирања и прилива страних бораца, гушење отровне идеологије, пружање хуманитарне помоћи угроженима и тражење решења за сиријски конфликт.

7. Какав додатни капацитет би Британија донела коалицији?

Велика Британија располаже напредном војном опремом, попут "бримстоун" ракета, које омогућавају прецизне нападе са минималном колатералном штетом. Чак ни САД немају тако прецизно оружје. Наше "торнадо" летелице немају конкуренцију.

(Гардијан) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер