четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дејли телеграф: Паника се шири светским берзама, колапс цена нафте и других сировина почиње да продире унутар финансијског система
Хроника

Дејли телеграф: Паника се шири светским берзама, колапс цена нафте и других сировина почиње да продире унутар финансијског система

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 10. фебруар 2016.

Паника на светским берзама пренела се и на Азију, акције су у паду, у САД вредност није била нижа у последње скоро две године, акције европских банака су на најнижем нивоу за последње готово четири године, чак је и Џон Крајан, извршни директор "Дојче банк", морао лично да се обрати запосленима и покуша да их увери да је банка "чврта као камен".

"Дејли телеграф" већ данима прати потресе на светским финансијским тржиштима који би могли да воде новој глобалној рецесији, али и наводи да би цене акција великих банака исто тако могле да крену да расту већ за пар недеља и све се врати у нормали.

Било како било, по овом угледном британском листу, једно је сигурно, а то је да ако криза поново крене, овога пута не сме бити спасавања великих банака.

Лист наводи да би тренутна дешавања на берзама могла да буду знак да је једна од финансијских институција или више њих на путу да упадне у велике невоље, погођена отровном комбинацијом камата које су скоро на нули и које бришу профит банака и великих потенцијалних губитака од колапса цена сировина, попут нафте.

- Ако је заиста тако, морамо да се спремимо за то и пустимо да једна или више банака пропадне. Још једна рунда спасавања је неприхватљива. Јавне финансије неће издржати то оптерећење, јавност ће побеснети, а коцкање са моралом било би превелико. Ако стварно видимо да неке банке пропадају, мораћемо да будемо спремни и вољни да их пустимо низ воду - оцењује "Дејли телеграф".

Већина нас куповала је преко интернета плаћајући одређену робу својом картицом. Заправо, многи људи махом користе овај вид плаћања. Међутим, шта би се догодило када би се банкарски систем изненада урушио, а милиони људи широм света остали без могућности да приступе новцу на својим рачунима?

Он наводи да у сваком случају има напретек забрињавајућих знакова да се проблеми спремају у банкарском сектору. Банкарски индекс "Stoxx Europe 600", који процењује рад свих великих банака на Старом континенту, у паду је већ шест недеља заредом. Када се то последњи пут десило? Па, још 2008, када је кренуо да пропада глобални финансијски систем.

Лист пише да не треба баш да будете Херкул Поаро, чувени детектив из романа Агате Кристи, да схватите одакле сада толика нервоза. Криваца за њу очигледно има и превише. Колапс цена нафте и других сировина почиње да продире унутар финансијског система, баш како што је то 2008. био случај са колапсом цена некретнина за становање.

Велики нафташки и рударски конгломерати имају огромне дугове, баш као и мање фирме које баве истраживањем нафте. Уговори о ценама сировина који штите потписнике раштркани су по целом финансијском систему, а огромни губици могли би да крену да се кристализују у неколико наредних месеци.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер