петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дарко Трифуновић: „Мали Истанбул“ на Пештеру је пројекат САД
Хроника

Дарко Трифуновић: „Мали Истанбул“ на Пештеру је пројекат САД

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. септембар 2010.

Дарко Трифуновић, професор београдског Факултета безбедности, каже за „Ало!“да је најава изградње насеља за турске емигранте на Пештеру доказ да се Турска враћа на просторе Балкана, помоћу Сједињених Америчких Држава, као својих најјачих и најважнијих заштитника.

- То је заједничка одлука САД и ЕУ, а ми смо само неми посматрачи. Једна од позадина уплива Турске на Балкан и Србију уопште јесте то што је турска форма ислама прихватљивија од саудијске форме. То је она хипотеза према којој су Немци Јевреје заменили Турцима, а Хрвати Србе Бошњацима... ЕУ жели уплив Турске на ове просторе, како би се „убио“ утицај Саудијске Арабије - каже Трифуновић, и додаје да због ове инвестиције Србија делује као „пробни полигон за отпадне воде и разно ђубре“ које јој се сервира.

Да ли се стварање етнички чистог насеља у овом делу Србије може окарактерисати као опасан пројекат?

- Ово питање је потенцијално буре барута, а само на примеру Зукорлића смо видели како то функционише и како се САД понаша. Оног момента када је Тадић потписао резолуцију, Зукорлић је нестао. То, нажалост, показује да Србијом очигледно не влада њен народ ни Скупштина, већ неко други.

Да ли вам је познато да се проблем реадмисије у било ком делу Европе овако решавао?

- Не знам за тај пример. С друге стране, то насеље је легитимно зато што таква ствар није законом забрањена. Проблем је што се код нас питање геј параде повезује са прикључењем Европској унији, али не и 80.000 искључених телефона Србима на Косову.

(Alo.rs)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер