субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дарко Младић: Мој отац Ратко је веома добро разумео шта НАТО жели. Русија је била главна мета експанзије свих ових година. Оно шта је почело у Југославији, завршава се у Украјини
Хроника

Дарко Младић: Мој отац Ратко је веома добро разумео шта НАТО жели. Русија је била главна мета експанзије свих ових година. Оно шта је почело у Југославији, завршава се у Украјини

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 25. март 2024.

Прави циљ интервенције НАТО-а на Балкану деведесетих година прошлог века није била Југославија, већ ширење блока на исток, до граница Русије, изјавио је Дарко Младић, син генерала Ратка Младића.

"Мој отац је веома добро разумео шта НАТО жели, зашто је дошло до рата на Балкану и зашто је Југославија разбијена", казао је Младић у интервјуу за "РИА Новости".

НАТО је желео да повеже северно и јужно крило Северноатлантске алијансе, које је било географски раздвојено пре југословенске кризе. Сада видите да се НАТО база на Косову и Метохија зове Бондстил ('везујући челик')

Он је подсетио да је његов отац своју професионалну војну каријеру провео у најелитнијим јединицама Југословенске народне армије и да је био упознат са плановима НАТО-а.

"Из тих планова је било јасно да циљ НАТО-а није Југославија и Балкан. НАТО је желео да повеже северно и јужно крило Северноатлантске алијансе, које је било географски раздвојено пре југословенске кризе. Сада видите да се НАТО база на Косову и Метохија зове Бондстил ('везујући челик'). Овај назив су дали да означе челичну везу када су повезали, односно када су успели да остваре тај циљ", указује Младић.

Према његовим речима, Северноатлантска алијанса је планирала ширење на исток од 1991. године, а њен главни циљ је и тада била Русија.

"НАТО је планирао да се шири на исток. Русија је била главна мета експанзије свих ових година. Били смо на почетку процеса. Чини ми се да се оно што је почело у Југославији 1991. године, сада се завршава у Украјини", нагласио је он.

Син генерала Ратка Младића је додао да му се чини да све те механизме које су употребљавали у југословенској кризи, врло слично се дешава и у украјинској кризи.

У украјинској крози је доста методологије слично као и у Југославији

Најбољи пример тога, наводи Младић, је сулуда идеја француског председника Емануела Макрона да НАТО треба да ратује у Украјини и да изазива трећи светски рат, Русија може много тога да научи из југословенске кризе, јер Запад много тога понавља.

"Ми нисмо Русија и немамо те капацитете које она има, и људске, економске и војне, али доста је методологије слично као и у Југославији. Овај рат се не води због Украјине, већ да би се Русија дестабилизовала и да би Запад владао Русијом као што је владао бившом Југославијом. Али руско руководство је то препознало и чини све да се то не деси", прецизира Младић.

Он је скренуо пажњу да је НАТО деловао по конкретном плану, који је почео да се спроводи много пре 1999. године – још у Хрватској, као и у Босни и Херцеговини, као и да се прво НАТО бомбардовање Срба догодило почетком априла 1994. године – у БиХ, тачније у Републици Српској.

"То је заправо био први пут да је НАТО интервенисао на једној страни сукоба својим авионима и помогао да зауставимо наше напредовање када је непријатељ већ био поражен. Следећи пут када је НАТО интервенисао у рату у Босни било је крајем августа 1995. године, када је офанзива оружаних снага босанских Муслимана пропала. Повод за интервенцију НАТО-а био је измишљени догађај", тврди Младић.

Повод за интервенцију НАТО-а био је измишљени догађај

Младић подсећа да је српска страна оптужена за гранатирање грађана на пијаци у Сарајеву, иако је било јасно да се ради о измишљотини.

"Наши експерти на суђењу у Хагу су показали да нема шансе да је минобацачка салва од пет граната калибра 120 мм долазила са српских позиција", закључио је Младић.

(РТ Балкан)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер