петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данијел Сервер: Шта год Србија добије на северу, Приштина ће тражити у Прешевској долини
Хроника

Данијел Сервер: Шта год Србија добије на северу, Приштина ће тражити у Прешевској долини

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. јун 2011.

ВАШИНГТОН - Идеја о подели Косова је нереална, али о њој треба разговарати тако да људи схвате зашто је то лоша идеја, сматра аналитичар Центра за евроатлантске односе универзитета Џонс Хопкинс Данијел Сервер, пренео је Глас Америке.

Сервер тврди да шта год да Србија добије на северу Косова, "Приштина ће тражити реципроцитет у Прешевској долини".

Друго, ако би Србија и Косово постигли неку сагласност, они би морали да гарантују међународној заједници да такав договор не би угрозио регионалну стабилност, односно Македонију и Босну и Херцеговину, рекао је Сервер, додајући да не верује да би или Београд или Приштина могли да гарантују тако нешто.

"У сваком случају, мислим да би о том предлогу требало разговарати, али не верујем да ће то уродити плодом,“ указао је он.

Сервер је оценио да подела није прихватљива косовским Албанцима, осим "онима који желе да створе велику Албанију". С друге стране, према његовим речима, подела дуж реке Ибра лишила би Србију свих њених најважнијих манастира, цркава и споменика.

Србија би, како је рекао Сервер, требало да прихвати легитимност косовских институција, оцењујући да је бојкот самита централне и југоисточне Европе у Варшави "нека врста аутогола, посебно у светлу присуства председника Обаме на тој конференцији".

"Чак и без формалног, дипломатског признања Косова, Србија би требало да прихвати да на Косову постоје легитимне и демократске институције без обзира на његов статус и да треба директно да разговара са тим институцијама, као што то чини у Бриселу сваких пар недеља“, закључио је Сервер.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер