петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данијел Сервер: Руски вето у СБ УН супротан проевропској поруци коју је Вучић послао САД
Хроника

Данијел Сервер: Руски вето у СБ УН супротан проевропској поруци коју је Вучић послао САД

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 19. јул 2015.

ВАШИНГТОН - Сједињене Државе одавно подржавају снажнију и већу Европску унију, тако да је у том смислу подршка путу Србије у ЕУ заиста нешто најприродније, рекао је професор и експерт за Балкан са вашингтонског Џон Хопкинс института Данијел Сервер.

Према његовим речима, највећи изазов из угла Вашингтона, у дијалогу Београда и Приштине, јесте да се пронађе адекватна формула за оснивање Заједнице српских општина (ЗСО) на Косову.

На питање да ли има америчких притисака на Србију кад је реч о формирању Заједнице српских општина, Сервер је за Радио Слободну Европу одговорио да "притисак" није права реч.

"Ради се пре свега о томе да се дође до прихватљиве формуле, да се избалансирају интереси Приштине која не жели да та заједница буде основ за настајање некакве нове Републике Српске, која би фактички била изван централне владе, и интереси и потребе Срба да сами управљају у многим областима својих локалних заједница, али унутар уставног оквира Косова", истакао је Сервер.

Притисак на Приштину да формира Специјални суд

"Истовремено је очигледно да у Приштини тренутно имају неке друге приоритете, као што је формирање Специјалног суда за ратне злочине, тако да су мало успорили решавање тог питања. Иако су то све очекивани проблеми имплементације, Вашингтон ће, како би се све то убрзало, сасвим сигурно извршити притисак и на Приштину и на Београд", рекао је Сервер.

Он сматра да је једино што стоји на путу формирању Специјалног суда за ратне злочине на Косову освајање двотрећинске већине у косовском парламенту и да Вашингтон врши притисак на Приштину да би се суд формирао.

Сервер је рекао да се нада да ће ЕУ ове године Србији отворити прво поглавље, поглавље 35, јер, "из америчке перспективе-што се брже иде напред то боље".

"Сједињене Државе одавно подржавају снажнију и већу Европску унију, тако да је у том смислу подршка путу Србије у ЕУ заиста нешто најприродније. Шта то у овом тренутку конкретно значи не бих могао знати, али могу рећи ово: тренутно ништа не може заменити обавезе које Србија мора да испуни како би се технички квалификовала за чланство у ЕУ, она напросто мора да прође пут преговора о свих 35 поглавља", рекао је Сервер.

"Оно што ми желимо да видимо јесте замах на путу ка ЕУ, не само за Србију него и за друге земље - за Македонију, за Косово и за Босну. Знате, ми смо сви акутно свесни тога да када балкански бицикл не иде напред, он обично падне", закључио је амерички експерт за Балкан.

Употреба руског вета у Савету безбедности на британску резолуцију о Сребреници није конзистентна са јасном проевропском поруком коју је премијер Вучић послао у Вашингтону", оцењује Данијел Сервер.

"Да би односи између Србије и Босне и Херцеговине могли да се релаксирају, током посете Председништва БИХ Београду премијер Вучић би требало врло јасно да саопшти да је саговорник Београда Сарајево и да би и босански Срби требало да гледају у Сарајево као у свој главни град", поручује у интервјуу за РСЕ Сервер професор и експерт за Балкан са вашингтонског Јохнс Хопкинс института 

Свима је, додаје он, стало да виде замах кад је у питању европски пут земаља Западног Балкана јер сви и те како добро знамо да кад балкански бицикл не иде напред, он обично падне. 

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер