петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данијел Сервер: Распад БиХ није могућ без рата; Руски циљ на Балкану је да спречи напредак региона у правцу ЕУ и НАТО
Хроника

Данијел Сервер: Распад БиХ није могућ без рата; Руски циљ на Балкану је да спречи напредак региона у правцу ЕУ и НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 07. мај 2021.

 Амерички професор Данијел Сервер изјавио је да распад Босне и Херцеговине није могућ без рата и да ЕУ и САД морају да буду ангажованији ако желе да избегну потенцијалне нестабилности на Западном Балкану.

Сервер, стручњак за Балкан, рекао је за Радио Слободна Европа (РСЕ) да су САД, ЕУ, али и Канцеларија високог представника у БиХ свакодневно на тесту, не само од српског члана Председништва БиХ Милорада Додика, већ и од министра унутрашњих послова Србије Александра Вулина.

„А тест је да ли ће Запад деловати на предлоге који представљају изазов за државне структуре на Западном Балкану. До сада није било довољне реакције. Американци су савим јасно дали до знања да подржавају постојеће државне структуре. И у ЕУ су то урадили, Немачка нарочито, али нису урадили ништа да подупру оно што су рекли“, казао је Сервер.

Сервер, професор вашингтонског Џонс Хопкинс универзитета, додао је да би Запад требало да почне то да ради или путем санкција или другим средствима које има на располагању.

„Направили су једну заједничку изјаву неруских чланова Савета за имплементацију мира и то је добро, али још много треба да се заиста и уради пре него што Вулин и Додик стану“, навео је Сервер.

Он је оценио да је подела БиХ могућа, али не без насиља.

„Предлог на папиру је предлог за оно што смо ми деведесетих говорили, да Исламска држава неће бити одржива. И то је смешно искушење да би се наметало Бошњацима. Бошњаци желе да буду део Европе и они који практикују ислам су умерени муслимани. Смешно је то што Вулин ради, а то је да Србији створи веома проблематичну државу уз њену границу“, рекао је Сервер.

Сервер је казао и да приступ ЕУ, да локални политичари у БиХ треба да дођу до решења, није добар.

„Локални политичари профитирају од тренутне поставке која осигурава њихов реизбор и контролу над њиховим етничким групама. Састојак који недостаје у БиХ је, мислим, јавни став и масовни покрет. С масовним покретом у БиХ постоје посебни проблеми. Босанци су уплашени идејом изласка на улице јер је грађански рат започео демонстрацијама на које су српске снаге пуцале“, навео је.

Коментаришући апел 250 интелектуалаца упућен ЕУ, САД и чланицама НАТО-а, чији је потписник, Сервер је рекао да се поменута „негативна динамика“ на Западном Балкану која потенцијално води у нестабилност и коју треба спречити односи на БиХ и на Косово.

„Што се БиХ тиче, гравитациони центар будућег конфликта био би као деведесетих, а то је Брчко. Без Брчког Република Српска не постоји, а и Федерација БиХ без њега би имала јако тешко постојање. Обома треба Брчко и обоје имају Брчко по Арбитражном споразуму. ЕУ би требало стационира снаге у Брчком и да их и оснажи“, казао је Сервер.

Додао је да би РС покушала да узме Брчко за дан или два, Федерација БиХ исто тако, и додао да би то био „жесток окршај који треба спречити по сваку цену“.

Сервер је рекао да је руски циљ на Балкану да спречи напредак региона у правцу Запада, у виду чланства у ЕУ, а нарочито у НАТО-у.

„Изгубили су у Црној Гори, изгубили су у Северној Македонији и сада желе да победе у БиХ и Србији, јер знају да ће, наравно, на Косову да изгубе. Иако не молим никога да уђе у НАТО, мој је осећај да, изузев Додика и политике тог типа, постоји наклоност у БиХ да се иде што ближе НАТО-у. Тога већ нема у Србији и то је јасно и ја немам проблем с тим“, казао је амерички стручњак за РСЕ.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер