субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данијел Сервер: Нема јасних доказа о томе да САД подржавају идеју поделе Косова
Хроника

Данијел Сервер: Нема јасних доказа о томе да САД подржавају идеју поделе Косова

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. август 2018.

 Нема јасних доказа о томе да САД подржавају идеју поделе Косова, о чему косовски и српски званичници све чешће отворено говоре.

То каже у разговору за Радио "Слободна Европа" Данијел Сервер, експерт за балканска питања и професор Универзитета Џон Хопкинс у Вашингтону.

Вреди напоменути да су у српским таблоидима последњих недеља често били присутни наслови у којима је навођено да "Трамп жели поделу Косова", а најгласнији у тим тврдњама био је министар спољних послова Србије. 

"Ана Брнабић, премијерка Србије и Ивица Дачић, српски шеф дипломатије, били су у Вашингтону и форсирали су ту идеју, и кроз контакте са људима који су блиски америчком председнику Доналду Трампу. Американци су рекли: 'Ок, слушаћемо шта имате да кажете, са каквим идејама сте дошли'. Ја заиста не мислим да су Американци имали намеру да потврде исправност таквог концепта. Једино што су учинили је да саслушају. То је надаље на Балкану интерпретирано као подршка. Ја нисам уочио присуство подршке у Вашингтону за конкретну идеју поделе Косова. И верујем да ће Американци на крају рећи веома јасно - не", каже Сервер. 

Он је додао и да је немачка позиција кључна. 

“Без немачке подршке, идеја корекције граница, замене територије, или како год то већ назвали, једноставно не може бити реализована. Толики је значај Немачке на Балкану. Мислим да је Србија увек била заинтересована за идеју поделе. Председник Србије Александар Вучић ју је недавно лансирао. То је дуго времена била присутна идеја у Београду. Истинска промена у последње време се види у томе што председник Косова Хашим Тачи говори о томе. Лично мислим да је то била велика грешка са његове стране. Вучић је говорио само о промени граница на северу Косова, док Тачи жели само промену граница на истоку Косова. Као што знате, не може бити једносмерних промена граница, морале би се разменити територије. А размена територија погађа интересе свих, зато што је Србија увек хтела да одржи контролу над северно - јужним путем ка мору, ка Солуну у Грчкој, а и Косово је увек желело да задржи контролу над изворима снабдевања водом на северу Косова. Тако да не верујем да ће се договор на овом пољу одржати. Такође мислим да је Ангела Меркел учинила велику услугу свима тако што је рекла - не. Мислим да би и Американци требало да кажу - не, такође. У томе су били спори, али надам се да ће рећи јасно и неупитно – не”, истиче Сервер. 

Он додаје и да би подела Косова засигурно резултирала масовним миграцијама косовске популације. 

“Косово мора бити веома, веома пажљиво по том питању. Веома је јасно да уколико четири општине на северу Косова буду дате Србији, да ће се Срби који живе јужно од реке Ибра морати да се евакуишу. Отац Сава Јањић (игуман манастира Високи Дечани на Косову, прим.аут.) је био веома јасан у објашњавању какве импликације би подела Косова могла имати и он се јасно томе успротивио. Он се такође противи и независности Косова, али и подели због последица које би то могло имати по Србе који живе јужно од Ибра. У случају поделе, Косово не би остало независна држава јер би подела водила покушајима уједињења са Албанијом или са деловима Македоније насељеним Албанцима. Тако би настао хаос на Балкану. То би био крај сваке наде за прикључење Европској унији, као и за сваки очекивани временски оквир у ком би то требало да се реализује. Дакле, у овоме лежи велика опасност за европске и НАТО амбиције обе стране, и Приштине и Београда. И требало би да буду потпуно уверени у то да су већ отворили Пандорину кутију и да би требало да је затворе што пре могу”, закључио је Сервер.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер