петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данијел Нелсон: Србија без ресурса да балансира између Истока и Запада
Хроника

Данијел Нелсон: Србија без ресурса да балансира између Истока и Запада

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 06. новембар 2009.

Коментаришући могућност да примена Привременог трговинског споразума Србије са Европском унијом буде деблокирана, и изгледе за бржи напредак Београда у процесу придруживања Унији, Данијел Нелсон, председник консултантске фирме „Глобални концепти и комуникације“ и стручњак за Балкан, каже у разговору за наш програм да ће то углавном зависити од владе у Београду.

“Пуна сарадња Београда са Хашким трибуналом је на дневном реду већ годинама, док се рок постојања трибунала примиче крају. Према томе, како се примиче рок могућег окончања рада трибунала тензија у вези са тим питањем расте. Да се налазим у Београду и да заиста желим сарадњу и, у крајњој линији, интеграцију у ЕУ, саветовао бих пуну сарадњу са трибуналом и предају свих тражених докумената и података о најважнијем преосталом хашком бегунцу.”

Нелсон додаје да, као и многи други, сматра да је место Србије у Европи:

“Србија је требало да буде у Европи већ одавно и све оно што ремети ту могућност, попут на пример, несарадње са Хагом, требало би да буде уклоњено и надам се да ће у Београду у том погледу преовладати већа отвореност.”

Осврћући се на медјународни положај Србије у светлу посета Београду лидера водећих светских сила, попут потпредседника САД Џозефа Бајдена и председника Русије Дмитрија Медведева, и тврдњи неких аналитичара, укључујући сараднике америчке аналитичке фирме “Стратфор”, да Србија можда покушава поново да балансира измедју Истока и Запада попут некадашње Југославије, Нелсон указује да само веће земље, са више ресурса и већим утицајем, могу да играју такве игре.

“Можда би Казахстан на пример, то могао, али Србија не би требало да покушава. Односи САД и Русије су сада побољшани. Говорећи спекулативно, мислим да је Медведев такодје поручио лидерима Србије да не претерују са притиском у вези са Косовом. Мислим да стратегија Србије не би требало да буде нека врста игре измедју Истока и Запада. То је стара политика. Нова политика би требало да буде – интеграција у глобалну економију, јер будућност Србије заиста лежи у глобалној капиталистичкој привреди, и систему тржишне економије.”

Говорећи о ситуацији на Косову и његовом медјународном статусу, годину и по дана након проглашења независности, Нелсон истиче да се о самој независности више не може преговарати и да је она неповратна.

“Мислим да је потпредседник Бајден то јасно ставио да знања, као и многи други - како у Београду тако и широм света. Такодје мислим да Русија неће ићи у крајности због Косова. Ако у Београду сматрају да је то тачно, мислим да греше. Друго питање је, да се тако изразим, сегментација управљања на северу Косова, односно Митровице. Истовремено, медјутим, постоји значајно учешће Срба у политици Косова ван севера, а ту су и српски министри у актуелној влади. Такодје, мислим да ће одзив српских бирача на предстојећим локалним изборима на Косову бити знатан. То је важна промена и представља прихватање постојећег чињеничног стања.”

Нелсон подсећа да је у току разматрање захтева Србије за оцену легалности проглашења независности Косова од стране Медјународног суда правде, који су подржале и неке чланице Европске уније, попут Румуније, Словачке и Шпаније, али истиче да не верује да ће исход тог процеса, какав год био, било шта изменити.

“Косово ће наставити да постоји као независна држава, а његов главни проблем више није суверенитет, већ економија и како да изгради структуре које неће бити корумпиране и које ће подржати изградњу демократсаке будућности.”

Ту преостаје доста посла и то ће бити и једно од главних питања на предстојећим локалним, као и на каснијим општим изборима, закључује председник консултантске фирме “Глобални концепти и комуникације, Данијел Нелсон.

(VОА)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер