петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данијел Хамилтон: Уколико би Русија угрозила опстанак Украјине то би био пресудан моменат да се НАТО и ЕУ војно укључе у конфликт
Хроника

Данијел Хамилтон: Уколико би Русија угрозила опстанак Украјине то би био пресудан моменат да се НАТО и ЕУ војно укључе у конфликт

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 21. септембар 2014.

Вашингтон -- Уколико би Русија угрозила суверенитет и опстанак Украјине, верујем да би то био пресудан моменат за ЕУ и НАТО, каже за Глас Америке аналитичар Данијел Хамилтон

Порука Украјини са недавног самита НАТО-а у Велсу, није била довољно снажна, а то је оно што је Кијев прижељкивао, каже Данијел Хамилтон, извршни директор Центра за трансатлантске односе Универзитета Џонс Хопкинс у Вашингтону.

У разговору за Глас Америке (ВОА), Хамилтон објашњава разлоге због којих Западна алијанса још увек не обећава војну помоћ влади у Кијеву. 

"Ствари компликују околности, поред осталог чињеница да је у питању хибридан, асиметричан, помало небулозан конфликт у којем је Русија директно интервенисала, док истовремено тврди да њене трупе нису прешле границу Украјине. Затим успостављено је крхко примирје, за који се не зна колико би могло да траје. Све то алијанси отежава да буде одређенија, јер стварно стање није сасвим јасно. Лично сматрам да Путин жели баш такву мутну ситуацију“. 

Упитан какав став би био најпродуктивнији за Украјину, Хамилтон је рекао: 

"Мислим да је украјински председник био веома директан када је рекао да његова влада нема о чему да преговара са Русијом. Рекао је да је анексија Крима незаконита, да Русија мора да прекине да се меша у унутрашње ствари Украјине. Порошенко одбија повлачење украјинских снага из источног дела земље, што Путин жели. Бесмислена је и помисао да Украјинци почну да се повлаче са сопствене територије“. 

Хамилтон додаје да ће влада у Кијеву моћи да оствари своје циљеве уколико буде наставила да одржава тесне везе са Западом и да указује на потезе којима Русија крши међународно право. Упитан под којим околностина би НАТО могао да се укључи у конфликт у источној Украјини, Хамилтон је одговорио. 

"Уколико би Русија угрозила суверенитет и опстанак Украјине, верујем да би то био пресудан моменат за Европу и НАТО. Верујем да би Запад био спреман да предузме кораке и на војном и на плану завођења јачих економских санкција Москви. Импресивна је чињеница да је 28 земаља чаница Европске уније, са веома различитим ставовима, постигло сагласност у формулисању обимног документа о акцијама које планирају да предузму да би ојачале одбрану према Русији“. 

Руски председник Владимир Путин ујединио је Европу и све док буде наставио садашњи курс то јединство ће да јача, поручио је на крају Хамилтон.

(VОА)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер