понедељак, 20. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Вучић се противи одржавању референдума о Суду и Тужилаштву БиХ у РС, покушаће да одговори Додика
Хроника

Данас: Вучић се противи одржавању референдума о Суду и Тужилаштву БиХ у РС, покушаће да одговори Додика

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 03. новембар 2015.

 Александар Вучић покушаће у наредним данима да одговори Милорада Додика, председника Републике Српске, од намере да се одржи референдум у том ентитету, заказан за 15. новембар. Како Данас незванично сазнаје од извора блиских Влади Србије, Александар Вучић сматра да би референдум изазвао сукобе и дестабилизовао Босну и Херцеговину, али и да би се то проширило на цео регион.

"Премијер Србије ће се у наредним данима позабавити тиме да убеди Милорада Додика да одустане од намере одржавања референдума у Републици Српској. Александар Вучић сматра да би тај референдум дестабилизовао већ крхку стабилност БиХ, али и цео регион", истичу саговорници Данаса.

Да ли ће тема о предстојећем референдуму у РС бити на дневном реду на првој заједничкој седници Владе Србије и Савета министара БиХ, која се одржава данас у Сарајеву, нисмо добили званичну потврду. Извесно је, међутим, да од када је расписан, оптерећује односе у БиХ, а многи домаћи и страни званичници упозоравају да би примена резултата постигнутих референдумом могла да уведе ту државу у нови рат.

Премијер Александар Вучић још је у јулу ове године тражио од председника РС Милорада Додика да још једном размотри одлуку о референдуму, указујући на шири контекст тог проблема. "Иако нисам на отворен начин постављао то питање, ради се о сувереној одлуци РС. Замолио сам у име Србије да само још једном размотре одлуку. Захвалан сам што поштује то виђење Србије за које мислим да је у овом тренутку целовито, свеобухватно и озбиљно", рекао је Вучић на конференцији за новинаре након састанка с Додиком, 17. јула. Он је тада истакао да је спреман да, уколико Додик то буде тражио, "помогнемо у изношењу додатних аргумената који би допринели лакшем сагледавању целокупне ситуације. Спреман сам да то урадим и ако треба пред посланицима у РС". "Србија никада и ни на који начин се није мешала у унутрашње ствари БиХ, као ни интерне политичке ствари у РС. Али сам данас на моју иницијативу, захвалан Додику што је прихватио ову врсту разговора", рекао је Вучић приметивши да би "Србија тешко постојала без РС, а и РС ништа мање тешко без Србије".

Коначна одлука је, поновио је, на РС. "Ми да вршимо притиске на начин на који је то некада неко радио... приче о Милошевићу - Караџићу... то су такве глупости да немам речи. Нити ћу ја то да радим нити би Додик на то пристао", рекао је премијер.

Иницијативу за одржавање референдума у РС покренуо је Милорад Додика у јулу месецу ове године. Након жалбе бошњачких посланика у Народној скупштини РС, Уставни суд Републике Српске донео је одлуку која одобрава одржавање референдума, а крајем септембра та одлука је и званично потврђена, пошто је објављена у Службеном гласнику РС.

Скупштина РС је потом формирала комисију која би требало да организује референдум, а као датум је одређен 15. новембар. Грађани ће одговарати на референдумско питање да ли подржавају "Неуставно и незаконито наметање закона од стране високог представника међународне заједнице, а посебно наметнуте законе о Суду и Тужилаштву БиХ и примену њихових одлука на простору Републике Српске?".

Милорад Додик сматра да референдум представља легитиман одговор на спољно мешање у унутрашње послове у РС, док званичници у БиХ и међународне дипломате кажу да је референдум неуставан и противзаконит, будући да доводи у питање надлежности институција изван јурисдикције РС. Они тврде да би то представљало кршење Дејтонског мировног споразума из 1995. године и да би могло да дестабилизује БиХ, а потенцијално и регион.

Добросуседска политика

Шеф посланика СНС Зоран Бабић изјавио је да је заједничка седница са Саветом министара БиХ, показатељ добросуседске политике коју води Влада Србија. Посланик опозиционе СДС Марко Ђуришић сматра да неће бити решена спорна питања.

Ускоро опет у Сребреници

Премијер Србије Александар Вучић рекао је пред пут у Сарајево да је регионална стабилност веома важна и да ће Србија учинити све да се она очува. Додао је дане страхује за безбедност након напада у Сребреници, о томе није ни разговарано, а и тај град ће и посетити за неколико дана. "Србија ће издвојити значајан новац за ту малу општину. Враћаћемо се и помагати. Не на мезарју, али на неком другом месту, ти људи који су ме гађали и покушавали песницама да ме оборе, дочекаће ме аплаузима", рекао је Вучић за Б92.Навео је да ће тако бити "јер истина и рад увек побеђују, а не медијске манипулације".

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер