петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Вучић користи референдум и скраћивање мандата председника општина као припрему за изборе
Хроника

Данас: Вучић користи референдум и скраћивање мандата председника општина као припрему за изборе

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 05. јануар 2022.

Српска напредна странка и референдум користи да се што боље спремни за наредне изборе, а скраћивањем мандата својим председницима општина на локалу како би се 3. априла одржали и ванредни локални избори у тим местима, ругајући се демократији покушава да искористи популарност свог председника и оствари што већи резултат на локалу, кажу саговорници Данас-а коментаришући дешавања у СНС последњих дана.

Противљење референдуму Владимира Ђукановића, посланика СНС, не треба да чуди, будући да је он један од најистакнутијих евроскептика у овој партији, кажу за Данас у Демостат-у.

Ђукановић је у објави на Инстаграм-у, поновио да ће на предстојећем референдуму за измену Устава, заказаном за 16. јануара, гласати против односно заокружити „НЕ“.

Како је навео урадиће то зато што сматра да је понуђено решење дугорочно лоше за државу.

„И нисам против Вучића, нити сам против СНС, нити сам за или против Рио Тинта, за одвајање Косова и сличне бесмислице. Против сам решења за правосуђе које нам се нуди“, написао је Ђукановић уз фотографију гласачког листића на којем је заокружено „не“.

У Демостат-у објашњавају да се у односу функционера СНС према референдуму наставља политика кеч ола на којој инсистира лидер те парије Александар Вучић.

Како наводе, власт се труди да референдум стави у контекст европских интеграција, па Ђукановићево противљење логичан след, будући да се он, за разлику од, на пример, премијерке Ане Брнабић која позива да се гласа „ЗА“, противи дубљим интеграцијама.

У Демостат-у указују и на занимљиву чињеницу да нико у СНС не позив на бојкот референдума, што је опет логичан след јер позив на бојкот је позив на делигимизацију власти.

У овом истраживачко- издавачком центру истичу да је њихов став да је референдум требао да буде одржан бар годину дана после одлуке нелегитимне Скупштине да се Устав мења.

Лоше је што се одржава и само два и по месеца пре заказаних избора, сматрају у Демостат-у.

Одржавање референдума само месец и по дана од скупштинске одлуке личи, како кажу, на пропагандни потез СНС, односно Вучића, будући да је и одржавање референдума такође излазак на биралишта где грађани бирају за или против и где је ангажована изборна администрација.

А то све, како закључују, користи власти пред изборе.

Уз то је, наводе у Демостату, овим референдумским триком, Вучић убацио и семе раздора међу опозицију.

Крај прошле и почетак ове године председници општина из редова СНС скраћују оставкама свој мандат који истиче ове године како би се ванредни локални избори објединили са парламентарним, председничким и београдским.

То су засад учинили председници општина у Милан Ђукић у Књажевцу, Саша Николић у Кладову, Небојша Арсић у Медвеђи, Миливоје Доловић у Лучанима, Весна Ђурић у Бајиној Башти, Драган Поповић у Мајданпеку.

У СНС јуче нисмо добили одговор зашто председници општина дају оставке и да ли о томе постоји страначка одлука или налог, а у Демостату кажу да Вучић кад год може везује локалне изборе за председничке или парламентарне како би дошло до трансмисије његовог рејтинга на локалне изборе.

Јер је, како објашњавају у Демоста-ту, већина у локалним самоуправама резултат је Вучићеве популарности и његовог имена на листама и ако би локални избори били одвојени од оних на вишем нивоу, резултати би били другачији.

И то, како кажу у Београду, Нишу, Новом Саду, Ужицу, Крагујевцу, Зрењанину.

Никола Јовановић, програмски директор Центра за локалну самоуправу, за Данас каже да не може да подржи вештачко изазивање превремених локалних избора, јер је то ругање демократији и извргавање руглу изборних правила.

– Зна се кад се расписују ванредни локални избори, а у овом случају нема тих предуслова, нити је локална власт изгубила већину, нити је било ванредних околности. Свака гарнитура или генерација политичара, без обзира да ли се ја слагао са њом или не, треба да има четири године да покаже колико може. На толико је потписан својеврсни уговор са народом, који је оличен у изборима – каже Јовановић.

Како закључује, иако не сумња да власт има самопоуздање у тим местима, то не треба да се доказује на штету изборних узуса и законских решења.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер