субота, 04. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Већина владика против Вучићевог присуства на седници Сабора СПЦ - указују да би то био преседан
Хроника

Данас: Већина владика против Вучићевог присуства на седници Сабора СПЦ - указују да би то био преседан

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 12. мај 2019.

Радни део мајског заседања Светог архијерејског сабора СПЦ у манастиру Жича, како Данас незванично сазнаје у високим црквеним круговима, почео је жестоко – расправом српских архијереја због позива који је патријарх Иринеј упутио председнику Србије Александру Вучићу да у понедељак присуствује саборској седници.

Велики део епископата се, наводно, томе успротивио, тврдећи да је реч о притиску државе на рад и самостално одлучивање Сабора. Како се спекулише, Вучића би у понедељак највероватније у неком од салона Патријаршијског двора у Београду, требало да приме поглавар СПЦ и оне српске владике које буду желеле да се сретну са председником Србије, мада се наводно патријарху Иринеју ова варијанта никако не допада.

Како је нашем листу појашњено, епископи који су против Вучићевог присуства на седници Сабора нису против тога да се са њим разговара, али после Сабора. У црквеним круговима прича се да је патријарх Иринеј шокирао већину браће архијереја кад је на почеку заседања саопштио да ће на његов позив Сабор посетити Александар Вучић. Већина владика се томе успротивила, указујући да би то био преседан, јер до сада саборским седницама нису присуствовали највиши државни службеници. Неки сумњају да је инцијатива заправо Вучићева.

Он је као први потпредседник Владе Србије, на лични захетв, примљен у Сабор крајем маја 2013. и то, како се тада спекулисало, у аранжману епископа бачког Иринеја (Буловића), али није био на седници. Вучић

је тада желео да појасни Сабору Први бриселски споразум, што није прошло без спорења са појединим архијерејима који се противе његовој политици на КиМ, а у Патријаршији се прича да је Вучић себи том приликом дозволио да подигне тон на неке од владика.

Сабор СПЦ се на оба заседања у 2018. – у мају и новембру јавно изјаснио против поделе и признавања независности КиМ. Патријарх Иринеј је после прошлогодишњег пролећног Сабора једно време био у немилости председника Србије и његових сарадника. Сад је у Жичи већи део Сабора критиковао патријарха што је уочи почетка Великог поста 10. априла у цик зоре примио Вучића, Ану Брнабић и Ивицу Дачића. Многе владике су и присуство Вучићевог генералног секретара Николе Селаковића у петак на Жичи на свечаном отварању мајског Сабора оцениле као увод у председников притисак на Цркву, тврде извори Данаса.

У црквеним круговима спекулише се да су се поједини епископи бунили и због присуства разрешеног епископа канадског Георгија (Ђокића) на заседању у Жичи, али је патријарх Иринеј одобрио да остане на Сабору. За сада се не зна да ли ће и друге владике, смењене у канонски спорним процесима од доласка патријарха Иринеја на чело СПЦ, доћи на ово мајско заседање Сабора.

Апел Двери

Из Двери јуче је саопштено да су њихови посланици у Скупштини Србије: Бошко Обрадовић, Иван Костић и Драган Весовић, са благословом епископа жичког Јустина (Стефановића), присуствовали литургијском почетку редовног заседања Сабора СПЦ. Они су, како се наводи у саопштењу, у сусрету са члановима Сабора, пре почетка радног заседања пренели молбу да СПЦ, због новонасталог контекста и сталног помињања идеје разграничења, на редовном заседању изнова истакне свој јасан став о очувању КиМ у саставу Србије.

(Данас)

Видети још: Александар Вучић: Сутра ћу говорити на Сабору СПЦ - многе владике су са одушевљењем подржале предлог патријарха да се појавим

Курир: Ђиласов кум спрема хаос на Сабору СПЦ - планира напад на патријарха Иринеја и председника Вучића!

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер