петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Тек основаним невладиним организацијама додељена трећина буџетских средстава на конкурсу Министарства здравља
Хроника

Данас: Тек основаним невладиним организацијама додељена трећина буџетских средстава на конкурсу Министарства здравља

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 17. децембар 2018.

Тек основаним невладиним организацијама је укупно додељено нешто више од милион и по динара буџетских средстава, односно трећина укупног новца, а када се саберу и организације настале непосредно пред прошлогодишњи конкурс сума се пење на три милиона динара.

У години када је Министарство здравља основало „Комисију за борбу против наркоманије“ како би се подигла свест о штетности оваквог понашања, за превентивне активности је издвојила значајна средства организацијама које се још нису доказале у свом послу.

Судећи према решењу Министарства здравља из априла ове године за програм „Превентивна здравствена заштита“ Пројекат 0012- Подршка активностима удружења грађана у области здравствене заштите“ у 2018. години, добар део средстава је додељен организацијама који су основане неколико дана пре расписивања конкурса.

Њима је укупно додељено нешто више од милион и по динара буџетских средстава, односно трећина укупног новца, а када се саберу и организације настале непосредно пред прошлогодишњи конкурс сума се пење на три милиона динара.

Но, кренимо редом. Јавни позив организацијама је објављен 5. марта ове године, решење је донето 10. априла, а на сајту Министарства је објављено 19. априла. На конкурсу су додељена средства за 13 организација у висини од 4.825.900 динара или нешто више од 40.000 евра.

Када се говори о недавно насталим, реч је о четири организације које су настале у размаку од седам дана, а регистроване истог дана, 15. марта у Агенцији за привредне регистре. У питању су Центар за развој и подршку, Европски цивилни форум, Центар Флоренс Најтингејл и Центар Космос и Дамиан.

Тако је Центар за развој и подршку добио 399.000 динара за пројекат „Превенција малигних болести“, Европски цивилни форум 399.500 динара за „Репродуктивно здравље младих“, „Центар Флоренс Најтингел“ на име „Покажимо хуманост инвалидима“ 400.000 динара, а „Центар Космос и Дамиан“ за пројекат „Реци НЕ! Зависности“ 400.000. Укупно 1.598.000 динара.

Осим што су настале у периоду од 28. фебруара до 5. марта, заједничко за све четири организације јесте да на сајту Агенција за привредне регистре не постоји контакт телефон, е-маил адреса, или било који други контакт осим улице и броја.

Интернет претрагом приметно је да ни једна организација нема сајт, а не постоје ни медијске објаве које се тичу њихових активности.

Наведеним организацијама потребно је придодати још неке, попут „Здравље жива“ која је у 2018. добило 392.000 динара и „Асклепион“ са 382.000 динара. Обе организације су основане непосредно пред расподелу средстава 2017. године.

Здравље жива, основана 27.9.2017. је тако прошле године за програм „Едукацијом до бољег здравља младих“ добило 310.000 буџетских динара, а Асклепион настао 12.7. за програм „Стоп насиљу над женама“ 310.000.

Са ове две организације „сумњива“ сума за 2018. годину се пење на 2.372.000, а заједно са 2017. годином на 2.992.000. Одлука о додељивању средстава је како ствари стоје и у супротности са неким од критеријума које је Министарство навело приликом расписивања конкурса.

Тако у тексту решења, у делу који се односи на Опште критеријуме на основу којих се врши расподела средстава удружењима грађана написано је да свако удружење грађана мора да буде регистровано и да делује на подручију Републике Србије, да има активно тело управљања – Скупштину, Управни одбор, да има људске и материјалне ресурсе за спровођење активности, да делатност удружења грађана није финансирана другим прописима, да је делатност удружења грађана повезана са здрављем или са здравственом заштитом становништва.

Наведене организације немају податке о чланству или огранцима, није познато да ли имају Скупштину, а такође је упитно колико ове нове организације без пратеће инфраструктуре имају потребне људске ресурсе.

На крају листе нелогичности, у решењу из априла 2018. године може се видети још једна грешка, а то је укупна сума. Док је у табели исписана бројка 4.825.900 словима је уписано четири милиона тристотинечетири хиљаде девет стотина динара.

Овим поводом контактирано је Министарство здравља, али и поред обећања да ће одговор бити послат за дан-два, то се није догодило.

Линкови:

Решење од расподели средстава 2017

Решење од расподели средстава 2018

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер