Početna strana > Hronika > Danas: Sumnja se da su Artemije i Vilovski oštetili SPC za još 1,5 miliona dinara
Hronika

Danas: Sumnja se da su Artemije i Vilovski oštetili SPC za još 1,5 miliona dinara

PDF Štampa El. pošta
sreda, 06. jul 2011.

Beograd - Više tužilaštvo u Beogradu uputilo je zahtev za proširenje istrage protiv bivšeg vladike Eparhije raško-prizrenske Artemija (Radosavljevića), Simeona (Vilovskog), nekadašnjeg igumana manastira Banjska, Predraga Subotičkog, vlasnika građevinskog preduzeća „Rade Neimar“, i Jelene Šubarević, zbog sumnje da su oštetili Srpsku pravoslavnu crkvu za 1,5 miliona dinara, saznaje Danas u tužilaštvu.

Kako se navodi u zahtevu, sumnja se da oni od 2007. do kraja januara 2010. u Beogradu - Artemije kao episkop eparhije raško-prizrenske, Vilovski kao Artemijev sekretar i kao ovlašćeni za zastupanje eparhije, Subotički kao vlasnik Eparhijskog centra „Rade Neimar“ i Šubarevićeva kao nadzorni organ, „prekoračenjem službenog položaja pribavili korist Subotičkom u iznosu od 1,5 miliona dinara“.

Prema navodima zahteva, to je učinjeno tako što je Milivoje Marković, blagajnik Eparhije raško-prizrenske (ERP) u Gračanici po nalozima Artemija ili Vilovskog, a „bez saglasnosti nadležnih crkvenih organa sa računa eparhije isplaćivao novac preduzeću „Rade Neimar“ na ime radova na rekonstrukcijama i adaptacijama manastira na području ERP.

Utrošak novca je „Rade Neimar“ pravdao kroz „privremene i okončane situacije“ koje je odobravala i potpisivala Šubarevićka, a da je pritom vrednost izvedenih radova bila manja od novca uplaćenog ili radovi nisu ni bili izvedeni, pa je SPC - ERP oštećena za 1,5 miliona dinara.

U toku 2009. na ime izgradnje hrama Svete Trojice u Vuči, građevinskom preduzeću „Rade Neimar“ uplaćeno je ukupno 7.727.530 dinara.

U periodu od 20. septembra 2007. do 2008. na osnovu ugovora o popravci krova na crkvama u Mušnikovu, Bogoševcima i crkvi svete Bogorodice u Planjanu, građevinskom preduzeću „Rade Neimar“ uplaćeno je 3,19 miliona dinara - 1,4 miliona kao avans od 100 odsto nakon zaključenja ugovora, a posle je naplaćeno još 1,79 miliona. Vrednost sredstava je bila manja od izvedenih radova.

Artemiju, Vilovskom i Subotičkom se na teret stavlja da su izvršili produženo krivično delo zloupotrebe službenog položaja u saizvršilaštvu, a Jeleni Šubarević produženo krivično delo zloupotrebe službenog položaja u pomaganju. Vilovskom se na teret stavlja da je u periodu od 13. maja 2004. do 20. januara 2006. na KiM u Srbiji prisvojio novac u iznosu većem od 1,5 miliona dinara, koji mu je kao igumanu manastira Banjska poveren, tako što su mu iz blagajne ERP isplaćena 3,65 miliona dinara.

Tužilaštvo je zatražilo proširenje istrage na osnovu krivične prijave Srpske pravoslavne crkve od 15. juna ove godine. Vilovski se nalazi u bekstvu u Grčkoj, a bivši vladika Artemije je raščinjen zbog ovog slučaja.

Istraga je pokrenuta polovinom 2010.

Protiv Simeona Vilovskog i Predraga Subotičkog polovinom prošle godine pokrenuta je istraga zbog sumnje da su nezakonito prisvojili 350.000 evra iz fonda Eparhije raško-prizrenske, namenjenih rekonstrukciji manastira na Kosovu.

Inače, Sinodska komisija koja je utvrđivala kanonsku odgovornost raščinjenog vladike Artemija otkrila je da su gotovo sve malverzacije u poslovanju ERP obavljene s njegovim znanjem i uz njegov blagoslov.

(Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner