четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Сумња се да су Артемије и Виловски оштетили СПЦ за још 1,5 милиона динара
Хроника

Данас: Сумња се да су Артемије и Виловски оштетили СПЦ за још 1,5 милиона динара

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 06. јул 2011.

Београд - Више тужилаштво у Београду упутило је захтев за проширење истраге против бившег владике Епархије рашко-призренске Артемија (Радосављевића), Симеона (Виловског), некадашњег игумана манастира Бањска, Предрага Суботичког, власника грађевинског предузећа „Раде Неимар“, и Јелене Шубаревић, због сумње да су оштетили Српску православну цркву за 1,5 милиона динара, сазнаје Данас у тужилаштву.

Како се наводи у захтеву, сумња се да они од 2007. до краја јануара 2010. у Београду - Артемије као епископ епархије рашко-призренске, Виловски као Артемијев секретар и као овлашћени за заступање епархије, Суботички као власник Епархијског центра „Раде Неимар“ и Шубаревићева као надзорни орган, „прекорачењем службеног положаја прибавили корист Суботичком у износу од 1,5 милиона динара“.

Према наводима захтева, то је учињено тако што је Миливоје Марковић, благајник Епархије рашко-призренске (ЕРП) у Грачаници по налозима Артемија или Виловског, а „без сагласности надлежних црквених органа са рачуна епархије исплаћивао новац предузећу „Раде Неимар“ на име радова на реконструкцијама и адаптацијама манастира на подручју ЕРП.

Утрошак новца је „Раде Неимар“ правдао кроз „привремене и окончане ситуације“ које је одобравала и потписивала Шубаревићка, а да је притом вредност изведених радова била мања од новца уплаћеног или радови нису ни били изведени, па је СПЦ - ЕРП оштећена за 1,5 милиона динара.

У току 2009. на име изградње храма Свете Тројице у Вучи, грађевинском предузећу „Раде Неимар“ уплаћено је укупно 7.727.530 динара.

У периоду од 20. септембра 2007. до 2008. на основу уговора о поправци крова на црквама у Мушникову, Богошевцима и цркви свете Богородице у Плањану, грађевинском предузећу „Раде Неимар“ уплаћено је 3,19 милиона динара - 1,4 милиона као аванс од 100 одсто након закључења уговора, а после је наплаћено још 1,79 милиона. Вредност средстава је била мања од изведених радова.

Артемију, Виловском и Суботичком се на терет ставља да су извршили продужено кривично дело злоупотребе службеног положаја у саизвршилаштву, а Јелени Шубаревић продужено кривично дело злоупотребе службеног положаја у помагању. Виловском се на терет ставља да је у периоду од 13. маја 2004. до 20. јануара 2006. на КиМ у Србији присвојио новац у износу већем од 1,5 милиона динара, који му је као игуману манастира Бањска поверен, тако што су му из благајне ЕРП исплаћена 3,65 милиона динара.

Тужилаштво је затражило проширење истраге на основу кривичне пријаве Српске православне цркве од 15. јуна ове године. Виловски се налази у бекству у Грчкој, а бивши владика Артемије је рашчињен због овог случаја.

Истрага је покренута половином 2010.

Против Симеона Виловског и Предрага Суботичког половином прошле године покренута је истрага због сумње да су незаконито присвојили 350.000 евра из фонда Епархије рашко-призренске, намењених реконструкцији манастира на Косову.

Иначе, Синодска комисија која је утврђивала канонску одговорност рашчињеног владике Артемија открила је да су готово све малверзације у пословању ЕРП обављене с његовим знањем и уз његов благослов.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер