петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Сточари би од јесени могли да имају право пречег закупа земљишта
Хроника

Данас: Сточари би од јесени могли да имају право пречег закупа земљишта

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 15. јун 2019.

 Изменама закона сточари у Србији могли би од јесени да имају право пречег закупа пољопривредног земљишта, најавио је министар пољопривреде Бранислав Недимовић.

Пољопривредници који имају стоку тако ће пре осталих моћи да закупе земљиште на дужи временски период, који, како је речено, неће бити краћи од осам, а дужи од 10 година. За овакву меру, која је постојала  пре неколико година, држава се одлучила због тешке ситуације у којој се домаће сточарство налази.

А ситуација је на незавидном нивоу, или како то за Данас објашњава аграрни аналитичар Бранислав Гулан, Србија је у овој области на нивоу слабије развијених афричких земаља.

– У пољопривредном БДП-у сточарство учествује са 38 одсто, што је на нивоу слабије развијених афричких земаља. Мало је таквих као што смо ми. Сточарство нам је као што је било 1910, по броју свиња смо 1862. били испред САД, пре две деценије имали смо 5,5 милиона свиња, а сада их имамо свега 2,7 милиона – истиче Гулан.

Како каже, да бисмо били на некој средини, треба да имамо макар једну свињу по глави становника, од чега смо далеко.

– Производимо годишње 400.000 тона меса, све укупно, неких 300.000 тона свињског и свега 76.000 тона јунећег. Трошимо свега три до четири килограма јунећег меса по становнику годишње, свињског 17 килограма. Немамо ни за нас, а камоли за извоз – напомиње наш саговорник и каже да смо само прошле године увезли меса у вредности од 650.000 живих свиња. Само за увоз свињског меса у 2018. је потрошен 71 милион долара. С друге стране, Гулан истиче како смо пре 20 година од извоза меса имали приход од 762 милиона долара.

– Зато је ова мера добра, свако ко има стоку имаће право да закупи земљиште у државној својини. Сточари без своје земље не могу да опстану, зато је добро омогућити им ово, јер нам је сточарство заиста на најнижем нивоу – каже Бранислав Гулан.

Пољопривредници, с друге стране, нису сигурни колико ће и какве резултате дати оваква мера. Председник Националне асоцијације пољопривредника Србије Јовица Јакшић каже за наш лист да се кроз праксу ранијих година показало да добар део оних који узима у закуп државно земљиште то не обрађује него даје другима у закуп.

– На тај начин се не опоравља сточни фонд, што је нама неопходно. Сваке године се испостави да они који имају право пречег закупа ту земљу даље дају у закуп. Част онима који заиста обрађују земљу. Али показало се да држава ранијих година није успела да нађе решење за ове махинације и због тога ова мера није добра, већ би сточарима пре помогло да добију веће субвенције – истиче Јовица Јакшић.

Максимални подстицаји

Тренутно, максимални износи подстицаја за набавку јунице је 140.000 динара, за набавку козе и овце 20.000 динара, за назимицу 18.000 динара, за набавку супрасне назимице и нераста 24.000 динара. Највиши укупни износ подстицаја који неко може да оствари током једне године не може да буде већи од три милиона динара.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер